Nio av tolv kommuner i Örebro län såg en minskande arbetslöshet i februari. Degerfors var en av de kommuner i länet där nedgången var störst.
Under februari månad rapporterade Degerfors kommun en total arbetslöshet på 6,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,8 procentenheter). Även i Örebro län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 286 av 4 145 invånare i åldern 16 till 661 år i Degerfors kommun var inskrivna som arbetssökande (30 färre än i februari i fjol).
Det är elfte månaden i följd som arbetslösheten i Degerfors är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Degerfors är inte den enda kommunen i Örebro där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i nio av tolv kommuner. Störst är minskningen i Laxå, där arbetslösheten sjunker med 0,9 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Även om arbetslösheten i Degerfors alltså minskar, så ligger den fortfarande över snittet i hela Örebro län (6,9 procent i kommunen, jämfört med 6,6 procent i hela länet). Askersund och Lekeberg har den lägsta arbetslösheten i länet (4,1 procent), medan Ljusnarsberg och Örebro har den högsta (7,4 procent). För att Degerfors skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Askersund och Lekeberg skulle 116 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i februari jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 237 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,2 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,2 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 18,0 procent i Degerfors under februari månad, motsvarande 123 av 683 personer. Det är 1,3 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−7 om man räknar personer). Därmed har de utlandsföddas arbetslöshet varit lägre än vid samma tidpunkt i fjol i över tre år i sträck. Sedan juni 2022 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 28,5 till 18,0 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 11,1 procentenheter i Degerfors. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−0,5 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Degerfors om man jämför med andra kommuner i Örebro. Ljusnarsberg har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Askersund har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,3 procentenheter). I februari var 9,9 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 35 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med tre personer på ett års sikt.

Precis som den totala arbetslösheten ligger ungdomsarbetslösheten i Degerfors högre än i Örebro som helhet. Skillnaden mellan kommunen och länet är 3,2 procentenheter.

Tabeller
| Degerfors | Örebro län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 6,9 % | −0,8 % ▼ | 6,6 % | −0,4 % ▼ | 6,8 % | −0,4 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 18,0 % | −1,3 % ▼ | 15,7 % | −1,6 % ▼ | 14,3 % | −1,4 % ▼ |
| Bland ungdomar | 9,9 % | −0,3 % ▼ | 6,7 % | −0,3 % ▼ | 7,4 % | −0,7 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 4,1 % | −0,3 % ▼ |
| Degerfors | 6,9 % | −0,8 % ▼ |
| Hallsberg | 5,6 % | −0,6 % ▼ |
| Hällefors | 7,2 % | ±0,0 % ▸ |
| Karlskoga | 5,9 % | −0,1 % ▼ |
| Kumla | 5,5 % | −0,3 % ▼ |
| Laxå | 5,4 % | −0,9 % ▼ |
| Lekeberg | 4,1 % | +0,1 % ▲ |
| Lindesberg | 6,0 % | −0,5 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 7,4 % | −0,3 % ▼ |
| Nora | 5,7 % | +0,1 % ▲ |
| Örebro | 7,4 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 11,8 % | −0,5 % ▼ |
| Degerfors | 18,0 % | −1,3 % ▼ |
| Hallsberg | 12,8 % | −1,8 % ▼ |
| Hällefors | 18,6 % | +0,6 % ▲ |
| Karlskoga | 14,9 % | −1,3 % ▼ |
| Kumla | 13,2 % | −1,6 % ▼ |
| Laxå | 13,8 % | −2,8 % ▼ |
| Lekeberg | 10,3 % | −4,0 % ▼ |
| Lindesberg | 12,5 % | −2,2 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 9,9 % | −2,8 % ▼ |
| Nora | 12,0 % | −0,4 % ▼ |
| Örebro | 16,9 % | −1,6 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i februari | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Askersund | 4,8 % | ±0,0 % ▸ |
| Degerfors | 9,9 % | −0,3 % ▼ |
| Hallsberg | 7,0 % | −0,1 % ▼ |
| Hällefors | 4,3 % | −2,6 % ▼ |
| Karlskoga | 6,5 % | +0,7 % ▲ |
| Kumla | 8,0 % | +1,0 % ▲ |
| Laxå | 7,1 % | +0,9 % ▲ |
| Lekeberg | 4,9 % | −1,8 % ▼ |
| Lindesberg | 7,5 % | −1,7 % ▼ |
| Ljusnarsberg | 7,5 % | −4,7 % ▼ |
| Nora | 8,7 % | +0,8 % ▲ |
| Örebro | 6,5 % | −0,4 % ▼ |
