Arbetslösheten minskar i Älmhult

Älmhults kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Älmhults kommun. Även i hela Kronoberg sjunker arbetslösheten.

Under februari månad rapporterade Älmhults kommun en total arbetslöshet på 6,7 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,2 procentenheter). Även i Kronobergs län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 572 av 8 537 invånare i åldern 16 till 661 år i Älmhults kommun var inskrivna som arbetssökande (26 färre än i februari i fjol).

Graf: Arbetslöshet i Älmhults kommun och Kronobergs län

Älmhult är inte den enda kommunen i Kronoberg där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Lessebo, där arbetslösheten sjunker med 1,4 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Den minskande arbetslösheten gör att Älmhult nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Kronobergs län. Ljungby har den lägsta arbetslösheten i länet (5,1 procent), medan Lessebo har den högsta (9,6 procent). För att Älmhult skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ljungby skulle 137 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i februari jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 237 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,2 procent) i landet som helhet, medan Sorsele har den lägsta (2,2 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 12,5 procent i Älmhult under februari månad, motsvarande 347 av 2 776 personer. Det är 2,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−54 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 13:e månaden i följd. Sedan januari 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 14,7 till 12,5 procent.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 5,8 procentenheter i Älmhult. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,8 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Älmhults kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är ändå förhållandevis liten i Älmhult om man jämför med andra kommuner i Kronoberg. Markaryd har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Växjö har den största.

Ungdomsarbetslösheten oförändrad

Till skillnad från den totala arbetslösheten står arbetslösheten bland unga stilla. I februari var 9,0 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 64 personer).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Älmhults kommun

Medan Älmhult har ungefär samma total arbetslöshet som Kronoberg, ligger ungdomsarbetslösheten 1,1 procentenheter högre i Älmhult.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Älmhults kommun och Kronobergs län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i februari
ÄlmhultKronobergs länHela landet
Hela arbetskraften6,7 %−0,2 % 6,8 %−0,9 % 6,8 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda12,5 %−2,0 % 15,7 %−2,7 % 14,3 %−1,4 % 
Bland ungdomar9,0 %±0,0 % 7,9 %−1,2 % 7,4 %−0,7 % 
Total arbetslöshet i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Alvesta8,0 %−0,8 % 
Lessebo9,6 %−1,4 % 
Ljungby5,1 %−0,8 % 
Markaryd7,3 %−0,1 % 
Tingsryd6,3 %−0,5 % 
Uppvidinge7,1 %−1,0 % 
Växjö6,9 %−1,0 % 
Älmhult6,7 %−0,2 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Alvesta19,2 %−3,3 % 
Lessebo20,8 %−4,1 % 
Ljungby10,1 %−2,2 % 
Markaryd13,3 %−0,7 % 
Tingsryd14,2 %−1,5 % 
Uppvidinge16,6 %−3,2 % 
Växjö17,0 %−3,1 % 
Älmhult12,5 %−2,0 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Kronobergs län
KommunArbetslöshet i februariFörändring (12 mån)
Alvesta9,5 %−2,9 % 
Lessebo11,0 %+2,5 % 
Ljungby6,3 %−2,1 % 
Markaryd9,1 %−0,4 % 
Tingsryd8,4 %+0,6 % 
Uppvidinge8,7 %−0,2 % 
Växjö7,5 %−1,4 % 
Älmhult9,0 %±0,0 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.