Punktligaste tågveckan på länge i Karlshamn

Karlshamns kommun Järnväg
Spår och perrong
Leo Wallentin, Newsworthy

Förra veckan var andelen sena tåg den lägsta vid Karlshamn och Mörrum sedan början av december 2024. Bara fem procent av tågen var sena.

Bara fem procent av tågen var sena när de passerade stationerna Karlshamn eller Mörrum under vecka 10. Det är en ovanligt låg siffra. En genomsnittlig vecka är motsvarande siffra tolv procent, baserat på data som Newsworthy har samlat in sedan början av 2024.

Sedan det senaste stora tidtabellsskiftet i mitten av december 2025 har andelen sena tåg varit 10 procent.

Sena tåg per dag
DatumAndel senaSnittförsening
måndag 2 mars4 %33 sek
tisdag 3 mars4 %34 sek
onsdag 4 mars4 %1 min 2 sek
torsdag 5 mars6 %48 sek
fredag 6 mars10 %1 min 29 sek
lördag 7 mars3 %42 sek
söndag 8 mars8 %4 min 24 sek

Dagen med flest sena tåg var fredagen den 6 mars, med 10,4 procent sena tåg.

Den största rapporterade förseningen hade tåg 1108 mellan Köpenhamn H och Karlskrona C, som var 1 timme och 32 minuter sent när det ankom till Mörrum den 8 mars. Det senaste tågmeddelandet var ”Signalfel”. Detta är den största försening som angavs på plattformsskyltar och liknande. Den uppgiften kan ibland vara missvisande, när exempelvis ett tåg evakuerats längs vägen. Det förekommer också rena felskyltningar.

Sena tåg per rutt under vecka 10
RuttAndel senaSnittförsening
Karlskrona C–Köpenhamn H (Öresundståg)7 %1 min 32 sek
Kristianstad C–Karlshamn (Pågatågen)< 2 %3 sek
Sena tåg per station under vecka 10
StationAndel senaSnittförsening
Karlshamn5 %1 min 7 sek
Mörrum5 %1 min 11 sek

Karlshamn och Mörrum är ganska typiska bland svenska stationer när det gäller förseningar. En genomsnittlig vecka är alltså 12 procent av tågen mer än fem minuter sena när de passerar här, och det genomsnittliga tåget är 2 minuter och 36 sekunder minuter sent.

Andelen försenade tåg vid en station beror till stor del på vilken typ av trafik som passerar. Pendeltåg och andra kortdistanståg är oftast mer punktliga än fjärrtåg, och allra mest försenade är de internationella nattågen.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.