Mellan december och februari såldes 206 bostadsrätter i Örebro kommun. Det är färre än någon tremånadersperiod sedan 2014.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda bostadsrätterna i Örebro kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 271 affärer vid den här tiden på året.
I hela Örebro såldes 368 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en kännbar prisnedgång i Örebro kommun. Medelpriset på försäljningarna av bostadsrätter i kommunen var 6 procent lägre än för tre månader sedan. Även i hela Örebro sjunker priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisnedgång på 6 procent.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 47 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Priserna på villor minskar något
Villapriserna har gått ner i Örebro kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en nedgång med 3 procent.
Även i hela Örebro sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på villor stiger i 61 av landets kommuner, medan de sjunker i 55 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Örebro län sjunker priserna på villor i två av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Kumla där priserna sjönk med 8 procent. I Karlskoga däremot steg priserna med 7 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i nio av länets tolv kommuner.
Sammanlagt såldes 114 villor i Örebro kommun mellan december och februari till ett genomsnittligt pris på 4,2 miljoner kronor. I fjol gjordes 125 affärer vid den här tiden på året.
I hela Örebro såldes 295 villor för i snitt 2,8 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus sjunker kännbart
Priserna på fritidshus har gått ner i Örebro kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en nedgång med 4 procent.
Även i hela Örebro sjunker priserna på fritidshus. I hela länet noterades en prisnedgång på 5 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 31 av landets kommuner, medan de stiger i 17 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Sammanlagt såldes två fritidshus i Örebro kommun mellan december 2025 och februari till ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor. I fjol gjordes tre affärer vid den här tiden på året.
I hela Örebro såldes tio fritidshus för i snitt 1,2 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 18 | 1,4 miljoner | |
| Degerfors | 15 | 1,2 miljoner | |
| Hallsberg | 23 | 1,9 miljoner | |
| Hällefors | 8 | 0,6 miljoner | |
| Karlskoga | +7 % ▲ | 41 | 2,0 miljoner |
| Kumla | −8 % ▼ | 27 | 2,8 miljoner |
| Laxå | 8 | 1,3 miljoner | |
| Lekeberg | 8 | 4,0 miljoner | |
| Lindesberg | 17 | 1,5 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 3 | 1,3 miljoner | |
| Nora | 13 | 1,8 miljoner | |
| Örebro | −3 % ▼ | 114 | 4,2 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 2 | 1,1 miljoner | |
| Degerfors | 6 | 0,2 miljoner | |
| Hallsberg | 6 | 0,7 miljoner | |
| Hällefors | 1 | 0,2 miljoner | |
| Karlskoga | +21 % ▲ | 103 | 0,7 miljoner |
| Kumla | 23 | 1,8 miljoner | |
| Laxå | 1 | 0,2 miljoner | |
| Lekeberg | 1 | 0,6 miljoner | |
| Lindesberg | 17 | 0,7 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 0 | ||
| Nora | 2 | 0,4 miljoner | |
| Örebro | −6 % ▼ | 206 | 1,9 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 4 | 1,4 miljoner | |
| Degerfors | 0 | ||
| Hallsberg | 2 | 0,8 miljoner | |
| Hällefors | 0 | ||
| Karlskoga | 0 | ||
| Kumla | 0 | ||
| Laxå | 2 | 1,1 miljoner | |
| Lekeberg | 0 | ||
| Lindesberg | 0 | ||
| Ljusnarsberg | 0 | ||
| Nora | 0 | ||
| Örebro | −4 % ▼ | 2 | 1,1 miljoner |
