Priserna på bostadsrätter har gått upp i Uppsala län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 3 procent.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
I hela Sverige däremot ligger priserna på bostadsrätter stilla.

Priserna på bostadsrätter stiger i 55 av landets kommuner, medan de sjunker i 47 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Enköping och Håbo där priserna steg med 6 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fyra av länets åtta kommuner.
Sammanlagt såldes 1 152 bostadsrätter i Uppsala län mellan december och februari till ett genomsnittligt pris på 2,4 miljoner kronor. I fjol gjordes 1 167 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 23 547 bostadsrätter för i snitt 3,0 miljoner kronor.

Priserna på villor oförändrade
Villapriserna står i stort sett stilla i Uppsala län. Medelpriset på de på försäljningarna under de senaste tre månaderna låg på samma nivå som för tre månader sedan.
I hela Sverige däremot sjunker villapriserna. I hela riket noterades en prisnedgång på 1 procent.

Priserna på villor stiger i 61 av landets kommuner, medan de sjunker i 55 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på villor i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Håbo och Uppsala där priserna steg med 2 procent. I Östhammar däremot sjönk priserna med 5 procent.
Sammanlagt såldes 356 villor i Uppsala län mellan december och februari till ett genomsnittligt pris på 4,3 miljoner kronor. I fjol gjordes 377 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 9 964 villor för i snitt 4,0 miljoner kronor.

Priserna på fritidshus stiger något
Priserna på fritidshus har gått upp i Uppsala län. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
I hela Sverige däremot sjunker priserna på fritidshus. I hela riket noterades en prisnedgång på 3 procent.

Priserna på fritidshus sjunker i 31 av landets kommuner, medan de stiger i 17 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala stiger priserna på fritidshus i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Tierp där priserna steg med 12 procent. I Uppsala däremot sjönk priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för fritidshus i fyra av länets åtta kommuner.
Sammanlagt såldes 31 fritidshus i Uppsala län mellan december 2025 och februari till ett genomsnittligt pris på 1,5 miljoner kronor. I fjol gjordes 16 affärer vid den här tiden på året.
I hela Sverige såldes 451 fritidshus för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | +1 % ▲ | 60 | 3,8 miljoner |
| Heby | 16 | 2,1 miljoner | |
| Håbo | +2 % ▲ | 42 | 4,4 miljoner |
| Knivsta | −4 % ▼ | 30 | 5,2 miljoner |
| Tierp | 19 | 2,2 miljoner | |
| Uppsala | +2 % ▲ | 145 | 5,3 miljoner |
| Älvkarleby | 14 | 1,8 miljoner | |
| Östhammar | −5 % ▼ | 30 | 2,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | +6 % ▲ | 83 | 1,8 miljoner |
| Heby | 5 | 0,9 miljoner | |
| Håbo | +6 % ▲ | 31 | 2,0 miljoner |
| Knivsta | ±0 % ▸ | 51 | 2,1 miljoner |
| Tierp | 13 | 1,1 miljoner | |
| Uppsala | +3 % ▲ | 939 | 2,6 miljoner |
| Älvkarleby | 11 | 0,8 miljoner | |
| Östhammar | 19 | 1,0 miljon |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | +3 % ▲ | 6 | 2,1 miljoner |
| Heby | 5 | 1,2 miljoner | |
| Håbo | 0 | ||
| Knivsta | 0 | ||
| Tierp | +12 % ▲ | 5 | 1,4 miljoner |
| Uppsala | −3 % ▼ | 11 | 1,3 miljoner |
| Älvkarleby | 3 | 1,3 miljoner | |
| Östhammar | −1 % ▼ | 1 | 2,0 miljoner |
