Lista: Brotten med flest anmälningar i Hjo förra veckan

Hjo kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 27 anmälningar om misstänkta brott i Hjo kommun den senaste veckan.

Under vecka 9 registrerade polisen 27 misstänkta brott i Hjo kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Hjo kommun under vecka 9
Brottskod (grupperad)Antal
Bedrägeri genom social manipulation12
Inbrottsstöld4
Stöld utan inbrott2
Annonsbedrägeri2
Cykelstöld1
Olovligt förfogande1
Kortbedrägeri1
Misshandel1
Narkotikabrott1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Våld mot tjänsteman1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 9, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Tio av 27 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare fyra övriga ärenden i Hjo kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Hjo kommun under vecka 9
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 23 februari och 1 mars för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Bedrägeri genom social manipulation i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 57 ärenden om misstänkta brott i Hjo kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 2 februari och 1 mars i Hjo kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Bedrägeri genom social manipulation19
Inbrottsstöld8
Stöld utan inbrott6
Cykelstöld4
Kortbedrägeri4
Annonsbedrägeri3
Olovligt förfogande3
Bidragsbrott2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Misshandel1
Narkotikabrott1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Våld mot tjänsteman1
Hemfridsbrott1
Trafikbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.