Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Tanum förra veckan

Tanums kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt fem anmälningar om misstänkta brott i Tanums kommun den senaste veckan.

Under vecka 8 registrerade polisen fem misstänkta brott i Tanums kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Tanums kommun under vecka 8
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott1
Drivmedelsstöld1
Dataintrång1
Annonsbedrägeri1
Stöld utan inbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 8, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Fyra av fem anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare tre övriga ärenden i Tanums kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Tanums kommun under vecka 8
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 16 februari och 22 februari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 65 ärenden om misstänkta brott i Tanums kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 26 januari och 22 februari i Tanums kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri29
Stöld utan inbrott5
Bedrägeri genom social manipulation5
Ofredande5
Skadegörelse3
Trafikbrott2
Övriga bedrägeribrott2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Drivmedelsstöld1
Dataintrång1
Annonsbedrägeri1
Jakt- och fiskelagsbrott1
Olaga hot1
Misshandel1
Tjänstefel1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.