Lista: Brotten med flest anmälningar i Värmdö förra veckan

Värmdö kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 77 anmälningar om misstänkta brott i Värmdö kommun den senaste veckan.

Under vecka 7 registrerade polisen 77 misstänkta brott i Värmdö kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Värmdö kommun under vecka 7
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott12
Stöld utan inbrott12
Kortbedrägeri7
Skadegörelse7
Inbrottsstöld6
Bedrägeri genom social manipulation6
Ofredande5
Narkotikabrott4
Annonsbedrägeri2
Olaga hot2
Bidragsbrott2
Misshandel2
Fortkörning1
Tjänstefel1
Kränkande fotografering1
Olaga integritetsintrång1
Utpressning1
Fakturabedrägeri1
Dataintrång1
Cykelstöld1
Olovlig identitetsanvändning1
Bilstöld1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 7, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 47 av 77 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 23 övriga ärenden i Värmdö kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Värmdö kommun under vecka 7
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan21
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 9 februari och 15 februari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott och skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 435 ärenden om misstänkta brott i Värmdö kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 19 januari och 15 februari i Värmdö kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott59
Skadegörelse59
Inbrottsstöld41
Trafikbrott38
Kortbedrägeri33
Narkotikabrott31
Bedrägeri genom social manipulation27
Ofredande26
Misshandel12
Olaga hot10
Tjänstefel10
Annonsbedrägeri8
Dataintrång8
Övriga specialstraffrättsliga brott7
Utpressning6
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.