Mellan november och januari såldes 26 villor i Tierps kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under november till januari såldes det 22 färre villor i Tierp än snittet för det senaste året. November till januari är, historiskt sett, en tid då det säljs färre villor än under resten av året, men också om vi tar det här i beaktande var bostadsmarknaden ovanligt lugn under de senaste tre månaderna.
De sålda villorna i Tierps kommun hade ett genomsnittligt pris på 2,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 28 affärer vid den här tiden på året.
I hela Uppsala såldes 381 villor för i snitt 4,3 miljoner kronor.

Statistiken visar även på en stor prisnedgång i Tierps kommun. Medelpriset på försäljningarna av villor i kommunen var 10 procent lägre än för tre månader sedan. Även i hela Uppsala sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 4 procent.

Priserna på villor sjunker i 70 av landets kommuner, medan de stiger i 55 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala län sjunker priserna på villor i fem av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Tierp där priserna sjönk med 10 procent.
Tio försäljningar av bostadsrätter
Mellan november och januari gjordes sammanlagt tio affärer med bostadsrätter i Tierps kommun. Det kan jämföras med 20 vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Tierps kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,1 miljoner kronor.
I hela Uppsala såldes 1 119 bostadsrätter för i snitt 2,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Tierp den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 50 av landets kommuner, medan de stiger i 48 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala län sjunker priserna på bostadsrätter i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Knivsta och Uppsala där priserna sjönk med 1 procent. I Enköping däremot steg priserna med 3 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i fyra av länets åtta kommuner.
Priserna på fritidshus går kännbart uppåt
Priserna på fritidshus har gått upp i Tierps kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tolv månaderna visar på en uppgång med 7 procent.
I hela Uppsala däremot ligger priserna på fritidshus stilla.

Priserna på fritidshus sjunker i 33 av landets kommuner, medan de stiger i 18 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Uppsala län stiger priserna på fritidshus i tre av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Heby där priserna steg med 10 procent. I Östhammar däremot sjönk priserna med 5 procent.
Sammanlagt såldes fyra fritidshus i Tierps kommun mellan november 2025 och januari till ett genomsnittligt pris på 1,4 miljoner kronor. I fjol gjordes tre affärer vid den här tiden på året.
I hela Uppsala såldes 33 fritidshus för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | −3 % ▼ | 63 | 3,6 miljoner |
| Heby | 14 | 2,4 miljoner | |
| Håbo | ±0 % ▸ | 48 | 4,3 miljoner |
| Knivsta | −2 % ▼ | 29 | 5,2 miljoner |
| Tierp | −10 % ▼ | 26 | 2,1 miljoner |
| Uppsala | −2 % ▼ | 156 | 5,4 miljoner |
| Älvkarleby | 11 | 1,4 miljoner | |
| Östhammar | −2 % ▼ | 34 | 2,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | +3 % ▲ | 70 | 1,7 miljoner |
| Heby | 4 | 0,7 miljoner | |
| Håbo | +2 % ▲ | 31 | 2,0 miljoner |
| Knivsta | −1 % ▼ | 43 | 2,2 miljoner |
| Tierp | 10 | 1,1 miljoner | |
| Uppsala | −1 % ▼ | 927 | 2,6 miljoner |
| Älvkarleby | 10 | 0,9 miljoner | |
| Östhammar | 24 | 1,0 miljon |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Enköping | +3 % ▲ | 7 | 1,9 miljoner |
| Heby | +10 % ▲ | 6 | 1,2 miljoner |
| Håbo | 0 | ||
| Knivsta | 0 | ||
| Tierp | +7 % ▲ | 4 | 1,4 miljoner |
| Uppsala | −2 % ▼ | 14 | 1,5 miljoner |
| Älvkarleby | 1 | 0,9 miljoner | |
| Östhammar | −5 % ▼ | 1 | 1,1 miljoner |
