Ungdoms­arbetslösheten i Falkenberg faller mer än i andra kommuner i Halland

Falkenbergs kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens kontor

Fem av sex kommuner i Hallands län såg en minskande ungdoms­arbetslöshet i januari. Falkenberg var en av de kommuner i länet där nedgången var störst.

Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i ungdoms­arbetslöshet i Falkenbergs kommun med 2,1 procentenheter. Arbetslösheten bland personer i åldern 18–24 år låg i januari på 5,6 procent.

Läs mer om ungdoms­arbetslösheten längre ner i den här texten.

Arbetslösheten i hela befolkningen minskar

Under januari månad rapporterade Falkenbergs kommun en total arbetslöshet på 5,4 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,8 procentenheter). Även i Hallands län sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 1 233 av 22 833 invånare i åldern 16 till 661 år i Falkenbergs kommun var inskrivna som arbetssökande (171 färre än i januari i fjol).

Det är tolfte månaden i följd som arbetslösheten i Falkenberg är lägre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Falkenbergs kommun och Hallands län

Falkenberg är inte den enda kommunen i Halland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser i själva verket just nu en nedgång i samtliga kommuner. Störst är minskningen i Hylte, där arbetslösheten sjunker med 0,9 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Den minskande arbetslösheten gör att Falkenberg nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Hallands län. Kungsbacka har den lägsta arbetslösheten i länet (3,3 procent), medan Hylte har den högsta (8,0 procent). För att Falkenberg skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Kungsbacka skulle 480 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i januari jämfört med året innan (−0,4 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 236 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,4 procent) i landet som helhet, medan Gällivare, Kiruna och Sorsele har den lägsta (2,4 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 13,8 procent i Falkenberg under januari månad, motsvarande 604 av 4 377 personer. Det är 2,0 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−81 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för 13:e månaden i följd. Sedan december 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 15,5 till 13,8 procent.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 8,4 procentenheter i Falkenberg. Det är en mindre skillnad än för ett år sedan (−1,2 procentenheter).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Falkenbergs kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Falkenberg om man jämför med andra kommuner i Halland. Laholm har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Kungsbacka har den största.

Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt

Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2,1 procentenheter). I januari var 5,6 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 131 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 50 personer på ett års sikt.

I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Falkenberg sjunkit nio månader i följd (ner från 5,2 procent i april 2025 till 5,6 procent nu).

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Falkenbergs kommun

Medan Falkenberg har ungefär samma total arbetslöshet som Halland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,4 procentenheter lägre i Falkenberg.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Falkenbergs kommun och Hallands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i januari
FalkenbergHallands länHela landet
Hela arbetskraften5,4 %−0,8 % 5,4 %−0,4 % 6,8 %−0,4 % 
Bland utlandsfödda13,8 %−2,0 % 14,3 %−1,3 % 14,3 %−1,5 % 
Bland ungdomar5,6 %−2,1 % 6,0 %−1,3 % 7,5 %−0,8 % 
Total arbetslöshet i Hallands län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Falkenberg5,4 %−0,8 % 
Halmstad7,5 %−0,4 % 
Hylte8,0 %−0,9 % 
Kungsbacka3,3 %−0,1 % 
Laholm5,9 %−0,5 % 
Varberg4,2 %−0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Hallands län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Falkenberg13,8 %−2,0 % 
Halmstad17,3 %−0,9 % 
Hylte18,0 %−2,3 % 
Kungsbacka9,4 %−1,0 % 
Laholm13,1 %−2,5 % 
Varberg10,7 %−1,6 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Hallands län
KommunArbetslöshet i januariFörändring (12 mån)
Falkenberg5,6 %−2,1 % 
Halmstad7,7 %−1,1 % 
Hylte9,4 %±0,0 % 
Kungsbacka3,9 %−1,3 % 
Laholm8,2 %−0,8 % 
Varberg4,5 %−1,6 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.