Lista: Här finns de lediga jobben i Gislaved – drygt 100 sommarvikariat att söka

Gislaveds kommun Arbetsmarknad

Det finns 128 annonser ute om lediga jobb i Gislaveds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.

Den 12 februari låg det 128 annonser ute om lediga jobb i Gislaved, motsvarande drygt 300 tjänster. För en månad sedan fanns det 83 jobbannonser i kommunen, alltså 45 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 200 tjänster.

Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Yrkesgrupperna med flest annonserade jobb i Gislaveds kommun nu och för en månad sedan
YrkesgruppAntal tjänsterAntal annonser
Vårdbiträden100(±0)1(±0)
Restaurang- och köksbiträden m.fl.63(+61)11(+9)
Grundutbildade sjuksköterskor21(+10)9(+7)
Maskinoperatörer, plastindustri18(+18)5(+5)
Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete11(+4)11(+5)
Städare10(+1)2(+1)
Butikssäljare, dagligvaror8(+6)1(−1)
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering8(+1)7(±0)
Väktare och ordningsvakter5(±0)1(±0)
Maskinoperatörer, ytbehandling5(+5)1(+1)

Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 12 februari och 15 januari av utannonserade jobb där Gislaveds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Sju av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om drygt 100 tjänster.

Sommar- och feriejobb i Gislaveds kommun
YrkesgruppAntal tjänsterAntal annonser
Vårdbiträden1001
Grundutbildade sjuksköterskor101
Städare91
Ambulanssjukvårdare31
Arbetsförmedlare31
Fastighetsskötare11
Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering11

Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken

Listan bygger på en lägesbild den 12 februari av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.

Arbetslösheten i Gislaveds kommun var förra månaden 6,3 procent, vilket är 0,8 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Gislaved här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.