Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Mark förra veckan

Marks kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 36 anmälningar om misstänkta brott i Marks kommun den senaste veckan.

Under vecka 6 registrerade polisen 36 misstänkta brott i Marks kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Marks kommun under vecka 6
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott6
Inbrottsstöld4
Bidragsbrott3
Stöld utan inbrott3
Bedrägeri genom social manipulation3
Kortbedrägeri3
Övriga bedrägeribrott2
Ofredande2
Annonsbedrägeri2
Folkbokföringsbrott2
Olovlig identitetsanvändning1
Skadegörelse1
Cykelstöld1
Dataintrång1
Bilstöld1
Olaga hot1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 6, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 22 av 36 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sju övriga ärenden i Marks kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Marks kommun under vecka 6
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan7
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 2 februari och 8 februari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Trafikbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 199 ärenden om misstänkta brott i Marks kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 12 januari och 8 februari i Marks kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Trafikbrott26
Kortbedrägeri21
Bedrägeri genom social manipulation18
Stöld utan inbrott16
Skadegörelse14
Misshandel14
Ofredande12
Olaga hot9
Annonsbedrägeri7
Inbrottsstöld6
Narkotikabrott6
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap6
Övriga specialstraffrättsliga brott6
Bidragsbrott5
Övriga bedrägeribrott4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.