På lördag går solen upp före klockan åtta i Bromölla

Bromölla kommun Årstider

Dagarna blir längre i allt snabbare takt, och på lördag går solen för första gången i år upp före 8.00 i Bromölla.

Dagsljuset är på väg tillbaka till de svenska breddgraderna. På lördag går solen upp klockan 7.59 i Bromölla. Den går ner klockan 16.33, vilket ger en dagslängd på 8 timmar och 34 minuter. Det är alltså första gången i år som solen går upp före klockan åtta.

Solens upp- och nedgång i Bromölla
SoluppgångSolnedgångDagslängd
I går8.0116.308 timmar och 29 minuter
I dag7.5916.338 timmar och 34 minuter
I morgon7.5716.358 timmar och 38 minuter
Om en vecka7.4516.489 timmar och 3 minuter

Just nu är varje dag ungefär fem minuter längre än dagen innan i Bromölla. Sedan vintersolståndet har dagslängden ökat med omkring 1 timme och 38 minuter.

Ökningen av dagslängden är snabbast runt vårdagjämningen, därefter avtar takten igen fram till sommarsolståndet.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.