Nu är solen uppe till klockan 15 i Älvsbyn

Älvsbyns kommun Årstider

Dagarna blir längre i allt snabbare takt, och i dag går solen för första gången i år ner efter 15.00 i Älvsbyn.

Dagsljuset är på väg tillbaka till de svenska breddgraderna. I dag går solen upp klockan 8.36 i Älvsbyn. Den går ner klockan 15.03, vilket ger en dagslängd på 6 timmar och 27 minuter. Det är alltså första gången i år som går solen ner efter klockan 15.

Solens upp- och nedgång i Älvsbyn
SoluppgångSolnedgångDagslängd
I går8.4014.596 timmar och 19 minuter
I dag8.3615.036 timmar och 27 minuter
I morgon8.3315.076 timmar och 34 minuter
Om en vecka8.1215.297 timmar och 17 minuter

Just nu är varje dag ungefär åtta minuter längre än dagen innan i Älvsbyn. Sedan vintersolståndet har dagslängden ökat med omkring 3 timmar och 23 minuter.

Ökningen av dagslängden är snabbast runt vårdagjämningen, därefter avtar takten igen fram till sommarsolståndet.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.