Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Vänersborg förra veckan

Vänersborgs kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 71 anmälningar om misstänkta brott i Vänersborgs kommun den senaste veckan.

Under vecka 4 registrerade polisen 71 misstänkta brott i Vänersborgs kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Vänersborgs kommun under vecka 4
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott15
Inbrottsstöld14
Trafikbrott8
Narkotikabrott5
Ofredande4
Bedrägeri genom social manipulation4
Kortbedrägeri4
Övriga bedrägeribrott3
Skadegörelse2
Olovligt förfogande2
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Hemfridsbrott1
Falsk och vårdslös beskyllning1
Fakturabedrägeri1
Rattfylleri1
Folkbokföringsbrott1
Köp av sexuell handling1
Ärekränkningsbrott1
Misshandel1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 4, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 58 av 71 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 14 övriga ärenden i Vänersborgs kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Vänersborgs kommun under vecka 4
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan14
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 19 januari och 25 januari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Stöld utan inbrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 331 ärenden om misstänkta brott i Vänersborgs kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 29 december och 25 januari i Vänersborgs kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Stöld utan inbrott64
Inbrottsstöld39
Trafikbrott25
Narkotikabrott24
Skadegörelse22
Ofredande16
Kortbedrägeri16
Bedrägeri genom social manipulation15
Olaga hot14
Misshandel13
Övriga bedrägeribrott8
Folkbokföringsbrott8
Övriga specialstraffrättsliga brott7
Annonsbedrägeri6
Olovlig identitetsanvändning5
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.