Nästa vecka inleds de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina och Newsworthy har grävt i historien. Här är olympierna med koppling till kommunen.
När den 25:e upplagan av de olympiska vinterspelen avgörs sker det i Milano och Cortina d'Amprezzo i Italien. Därmed blir Cortina den fjärde staden att arrangera vinter-OS två gånger, efter Sankt Moritz (1928 och 1948), Lake Placid (1932 och 1980) och Innsbruck (1964 och 1976).
Sverige har haft representanter vid samtliga vinterspel. Minst var truppen i Lake Placid 1932, då bara tolv svenskar fanns på plats. Störst var den senast, i Peking 2022, då 116 aktiva fanns med i truppen – varav 109 deltog och sju var reserver. SOK räknar med en ungefär lika stor trupp i Milano-Cortina 2026.
En vinterolympier med koppling till Säter
Men hur många av alla svenska olympier har koppling till Säter? Newsworthy har gått igenom samtliga svenska OS-deltagare och, baserat på födelseort och klubbtillhörighet vid de aktuella spelen, kopplat dem till 283 svenska kommuner.
Från Säters kommun rör det sig om fyra olympier som varit med i OS sedan London 1908. Av dem har en varit med i vinter-OS. Det handlar om Klara Myrén, född i Gustafs, som tävlade i ishockey i Vancouver 2010. De övriga är Janne Gustafsson, född i Stora Skedvi och som tävlat för Stora Skedvi SF, var med i London 1908; Ragnar Skanåker, född i Stora Skedvi, har varit med i sju OS, från München 1972 till Atlanta 1996 och Johan Eriksson, född i Gustafs, var med i Sydney 2000.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
4 000 olympier totalt
Totalt har omkring 4 000 personer tävlat för Sverige i olympiska spel, sedan de första sommarspelen hölls i Aten 1896. Då tillkommer ungefär 200 reserver, som varit med i truppen men inte deltagit i tävlingarna. Flest har kopplingar till storstäderna – och främst Stockholm. Var fjärde olympisk deltagare har någon sorts koppling till huvudstaden. Inte minst genom att många stora, och framgångsrika, klubbar finns där.
Knappt 1 100 av olympierna har deltagit i olympiska vinterspel. Här ligger den geografiska tyngdpunkten inte helt otippat längre norrut än för sommarolympierna. Och bryter man ner sporterna framträder också olika mönster.

Ladda ner i fler format
- Originalformat, högupplöst: pngsvg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 8:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- Med ram (30px): pngwebpjpg
- Med ram (60px): pngwebpjpg
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.
Ishockeyspelarna har störst spridning (de är också många): Emma Eliasson, som var med och tog silver i Turin 2006, är född i Karesuando. Patric Kjellberg, som fanns med i guldlaget i Lillehammer 1994, är född i Trelleborg. Längdskidåkarna finns främst från norra Värmland och Dalarna och uppåt. De alpina kopplingarna är – föga förvånande – flest i fjällkommunerna.
| Olympier | Född | Klubb | Medaljer | Samtliga OS (placering inom parentes) |
|---|---|---|---|---|
| Janne Gustafsson | Stora Skedvi 1883-05-03 | Stora Skedvi SF | 1 (1 silver) | London 1908: skytte frigevär helmatch, lag (2), frigevär helmatch individuell (5), armégevär, lag (5) |
| Ragnar Skanåker | Stora Skedvi 1934-06-08 | Ängelholms SSK, Ängelholms PK, Växjö PK | 4 (1 guld, 2 silver, 1 brons) | Atlanta 1996: skytte fripistol (25), luftpistol (26). Barcelona 1992: skytte luftpistol (26), fripistol (3). Seoul 1988: skytte luftpistol (11), fripistol (2). Los Angeles 1984: skytte snabbpistol (34), fripistol (2). Moskva 1980: skytte snabbpistol (31), fripistol (7). Montreal 1976: skytte fripistol (5). München 1972: skytte fripistol (1) |
| Johan Eriksson | Gustafs 1978-03-10 | Borlänge KK | Sydney 2000: kanot K-1 1 000 m (Oplacerad) | |
| Klara Myrén | Gustafs 1991-05-25 | Leksands IF, University of Vermont | Vancouver 2010: ishockey damer (4) |
