Lista: Här är idrottarna som satt Sigtuna på den olympiska kartan

Sigtuna kommun OS
OS-invigning 2010 i Vancouver

Nästa vecka inleds de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina och Newsworthy har grävt i historien. Här är vinterolympierna med koppling till kommunen.

När den 25:e upplagan av de olympiska vinterspelen avgörs sker det i Milano och Cortina d'Amprezzo i Italien. Därmed blir Cortina den fjärde staden att arrangera vinter-OS två gånger, efter Sankt Moritz (1928 och 1948), Lake Placid (1932 och 1980) och Innsbruck (1964 och 1976).

Sverige har haft representanter vid samtliga vinterspel. Minst var truppen i Lake Placid 1932, då bara tolv svenskar fanns på plats. Störst var den senast, i Peking 2022, då 116 aktiva fanns med i truppen – varav 109 deltog och sju var reserver. SOK räknar med en ungefär lika stor trupp i Milano-Cortina 2026.

Fem vinterolympier med koppling till Sigtuna

Men hur många av alla svenska olympier har koppling till Sigtuna? Newsworthy har gått igenom samtliga svenska OS-deltagare och, baserat på födelseort och klubbtillhörighet vid de aktuella spelen, kopplat dem till 283 svenska kommuner.

Från Sigtuna kommun rör det sig om elva olympier som varit med i OS sedan Stockholm 1912. Ungefär hälften, fem, har varit med i vinter-OS. Anneli Gomo, född i Märsta, är den första vinterolympiern med koppling till Sigtuna kommun. Hon var med i enmansrodel i Lake Placid 1980. Där noterade hon en 19:e plats i enmansrodel.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Håkan Södergren, som är född i Rosersberg, är den idrottare med Sigtunakoppling som deltagit i flest olympiska vinterspel. Han var med i Sarajevo 1984 och Calgary 1988. Han toppar också medaljlistan i kommunen med två brons.

Senast kommunen hade representation vid de olympiska spelen var i Salt Lake City 2002. Då fanns Evelina Samuelsson med i truppen. Hon kom hem med medalj.

4 000 olympier totalt

Totalt har omkring 4 000 personer tävlat för Sverige i olympiska spel, sedan de första sommarspelen hölls i Aten 1896. Då tillkommer ungefär 200 reserver, som varit med i truppen men inte deltagit i tävlingarna. Flest har kopplingar till storstäderna – och främst Stockholm. Var fjärde olympisk deltagare har någon sorts koppling till huvudstaden. Inte minst genom att många stora, och framgångsrika, klubbar finns där.

Knappt 1 100 av olympierna har deltagit i olympiska vinterspel. Här ligger den geografiska tyngdpunkten inte helt otippat längre norrut än för sommarolympierna. Och bryter man ner sporterna framträder också olika mönster.

Ladda ner i fler format

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Ishockeyspelarna har störst spridning (de är också många): Emma Eliasson, som var med och tog silver i Turin 2006, är född i Karesuando. Patric Kjellberg, som fanns med i guldlaget i Lillehammer 1994, är född i Trelleborg. Längdskidåkarna finns främst från norra Värmland och Dalarna och uppåt. De alpina kopplingarna är – föga förvånande – flest i fjällkommunerna.

Två vintermedaljörer med koppling till Sigtuna
MedaljörKoppling till kommunenGuldSilverBrons
Håkan SödergrenFödd i Rosersberg002Brons: ishockey (Calgary 1988), ishockey (Sarajevo 1984)
Evelina SamuelssonFödd i Märsta001Brons: ishockey damer (Salt Lake City 2002)
Fem vinterolympier med koppling till Sigtuna
OlympierFöddKlubbMedaljerSamtliga OS (placering inom parentes)
Anneli GomoMärsta
1961-10-29
Hammarstrands RKLake Placid 1980: enmansrodel (19)
Håkan SödergrenRosersberg
1959-06-14
Djurgårdens IF2 (2 brons)Calgary 1988: ishockey (3). Sarajevo 1984: ishockey (3)
Anders NäsströmMärsta
1964-04-30
Hammarstrands RKCalgary 1988: enmansrodel (25)
Kenneth KennholtRosersberg
1965-01-13
Djurgårdens IFAlbertville 1992: ishockey (5)
Evelina SamuelssonMärsta
1984-03-14
AIK1 (1 brons)Salt Lake City 2002: ishockey damer (3)
Sex sommarolympier med koppling till Sigtuna
OlympierFöddKlubbMedaljerSamtliga OS (placering inom parentes)
Gunnar BjörkLunda
1891-01-22
Söderbrunns IS StockholmStockholm 1912: cykel landsvägslopp (51)
Ivar LundbergLunda
1878-11-12
Fredrikshofs IF StockholmStockholm 1912: maraton (28)
Mickael NorellRosersberg
1960-08-31
Upsala TKLos Angeles 1984: tyngdlyftning -67,5 kg (14)
Peter GabrielssonRosersberg
1960-07-31
Väsby SSK Upplands VäsbyAtlanta 1996: skytte frigevär, helmatch (22), frigevär, liggande (42). Barcelona 1992: skytte frigevär, helmatch (7), frigevär, liggande (7)
Fredrik JönssonMärsta
1972-10-06
Flyinge RFAtlanta 1996: fälttävlan individuell (13)
Madeleine GustafssonMärsta
1980-08-12
Aalborg DH DENPeking 2008: handboll damer (8)

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.