Det finns 82 annonser ute om lediga jobb i Härryda kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 januari låg det 82 annonser ute om lediga jobb i Härryda, motsvarande knappt 400 tjänster. För en månad sedan fanns det 67 jobbannonser i kommunen, alltså 15 färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 200 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Vårdbiträden | 200 | (+190) | 2 | (+1) |
| Grundskollärare | 16 | (±0) | 2 | (±0) |
| Barnskötare | 15 | (−2) | 1 | (−2) |
| Lager- och terminalpersonal | 12 | (+7) | 5 | (+3) |
| Lastbilsförare m.fl. | 11 | (−1) | 2 | (−1) |
| Ramppersonal, flyttkarlar och varupåfyllare m.fl. | 10 | (+10) | 1 | (+1) |
| Personliga assistenter | 10 | (+5) | 5 | (+1) |
| Elevassistenter m.fl. | 10 | (−3) | 1 | (−3) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 9 | (−4) | 6 | (+3) |
| Resesäljare och trafikassistenter m.fl. | 7 | (+7) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 januari och 11 december av utannonserade jobb där Härryda kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Tre av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om sju tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Trädgårdsanläggare m.fl. | 5 | 1 |
| Hovmästare och servitörer | 1 | 1 |
| Väktare och ordningsvakter | 1 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 januari av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Härryda kommun var förra månaden 4,1 procent, vilket är 0,1 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Härryda här.