Det finns 21 annonser ute om lediga jobb i Krokoms kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 15 januari låg det 21 annonser ute om lediga jobb i Krokom, motsvarande knappt 50 tjänster. För en månad sedan fanns det 25 jobbannonser i kommunen, alltså fyra fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 30 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Grundskollärare | 19 | (+17) | 1 | (−1) |
| Personliga assistenter | 7 | (+3) | 3 | (±0) |
| Distriktssköterskor | 4 | (+4) | 2 | (+2) |
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 4 | (+1) | 3 | (+1) |
| Förskollärare | 2 | (+1) | 2 | (+1) |
| Tandhygienister | 2 | (+2) | 1 | (+1) |
| Apotekare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Arbetsförmedlare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Arbetsterapeuter | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Barnskötare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 januari och 11 december av utannonserade jobb där Krokoms kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
En av dessa annonser var för ferie- och sommarvikariat. Sammanlagt handlar det om tre tjänster.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser |
|---|---|---|
| Personliga assistenter | 3 | 1 |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 15 januari av utannonserade jobb där angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Krokoms kommun var förra månaden 3,4 procent, vilket är 0,3 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Krokom här.