Växjö kommun noterar i december den lägsta arbetslösheten bland utlandsfödda sedan september 2008.
Den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet bland utlandsfödda i Växjö kommun med 3,2 procentenheter. Arbetslösheten bland invånare födda i ett annat land låg i december på 16,8 procent.
Läs mer om arbetslösheten bland utlandsfödda längre ner i den här texten.
Arbetslösheten i hela befolkningen minskar
Under december månad rapporterade Växjö kommun en total arbetslöshet på 6,9 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,9 procentenheter). Även i Kronobergs län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 3 435 av 49 783 invånare i åldern 16 till 651 år i Växjö kommun var inskrivna som arbetssökande (440 färre än i december i fjol).

Växjö är inte den enda kommunen i Kronoberg där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i sex av åtta kommuner. Störst är minskningen i Lessebo, där arbetslösheten sjunker med 1,6 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Den minskande arbetslösheten gör att Växjö nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Kronobergs län. Ljungby har den lägsta arbetslösheten i länet (5,0 procent), medan Lessebo har den högsta (9,6 procent). För att Växjö skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Ljungby skulle 946 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i december jämfört med året innan (−0,3 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 217 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,3 procent) i landet som helhet, medan Gällivare har den lägsta (2,3 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 16,8 procent i Växjö under december månad, motsvarande 2 106 av 12 536 personer. Det är 3,2 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−333 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för sjätte månaden i följd. Sedan juni 2025 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 18,6 till 16,8 procent. Den nuvarande arbetslöshetsnivån är den lägsta sedan september 2008.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 9,9 procentenheter i Växjö. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−2,3 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Växjö om man jämför med andra kommuner i Kronoberg. Markaryd har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet.
Ungdomsarbetslösheten sjunker
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−1,2 procentenheter). I december var 7,7 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 518 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 71 personer på ett års sikt.

Medan Växjö har ungefär samma total arbetslöshet som Kronoberg, ligger ungdomsarbetslösheten 0,4 procentenheter lägre i Växjö.

Tabeller
| Växjö | Kronobergs län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 6,9 % | −0,9 % ▼ | 6,8 % | −0,8 % ▼ | 6,8 % | −0,3 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 16,8 % | −3,2 % ▼ | 15,6 % | −2,7 % ▼ | 14,3 % | −1,4 % ▼ |
| Bland ungdomar | 7,7 % | −1,2 % ▼ | 8,1 % | −0,8 % ▼ | 7,5 % | −0,8 % ▼ |
