Efter pandemitappet: Ungdomsidrotten har kommit ikapp i Skinnskatteberg

Skinnskattebergs kommun Sport
Fotbollsmatch

Idrotts-Sverige drabbades hårt av pandemin – och Skinnskatteberg ännu hårdare än riket som helhet. Men nu är antalet deltagartillfällen högre än året innan corona i kommunen.
✓ Hela listan: De största sporterna i kommunen
✓ Klubbarna med mest verksamhet

För tredje året i rad ökade aktiviteten inom ungdomsidrotten i Skinnskatteberg under 2024. Det visar nya siffror om utbetalt Lok-stöd, som delas ut till föreningar anslutna till Riksidrottsförbundet specialidrottsförbund. Stödet riktar sig till föreningar som bedriver verksamhet för deltagare i åldern 7-25 år. Under året rapporterade föreningarna i Skinnskatteberg knappt 9 000 deltagartillfällen, vilket är en ökning med 15 procent jämfört med 2023. I riket som helhet ökade antalet deltagartillfällen med fem procent under 2024.

Ungdomsidrotten drabbades hårt av pandemin. I Sverige minskade antalet deltagartillfällen med 13 procent och inte förrän 2023 nåddes samma nivåer som innan pandemin. Skinnskatteberg drabbades hårdare än riket som helhet – minskningen var 41 procent – och först under 2024 nådde man förpandeminivån igen.

Fler pojkar än flickor

Generellt är pojkar mer aktiva i föreningsidrotten än flickor, och i Skinnskatteberg är den ännu mer pojkdominerad än i riket som helhet. Här stod flickorna bara för 34 procent av deltagartillfällena under 2024. Det är den lägsta andelen i Västmanland. I riket som helhet var flickornas andel av deltagartillfällena 40 procent.

Samtidigt har andelen flickor i Skinnskatteberg inte varit så här hög sedan åtminstone 2014. Som minst stod flickorna för 16 procent av deltagartillfällena 2016.

Enligt Centrum för idrottsforskning är en förklaring till skillnaden att flickor oftare väljer att träna utanför föreningsidrotten, exempelvis på privatägda gym som saknar offentligt stöd. Pojkar väljer också i högre grad stora lagidrotter, medan flickor i större utsträckning är aktiva i individuella idrotter. Och eftersom Lok-stödet premierar stora träningsgrupper med många deltagartillfällen – ofta lagidrotter – får pojkarna i praktiken en större del av kakan.

Fotbollen fortsatt störst i Skinnskatteberg

Fotbollen är den dominerande ungdomsidrotten i Sverige, med 41 procent av alla deltagartillfällen under 2024. Det är också den största sporten i 273 av landets 290 kommuner. Även i Skinnskatteberg är fotbollen den största idrotten, med omkring 6 200 deltagartillfällen.

Bland idrotterna som ökat i Skinnskatteberg märks innebandy, som gått från runt 1 700 deltagartillfällen till ungefär 2 500. Det är en ökning med 44 procent jämfört med 2023, och det är det andra året i rad som kruvan pekar uppåt. På riksplanet noterade bordtennisen en ökning med 23 procent, året då Truls Möregårdh spelade hem två OS-silver. I Skinnskatteberg finns dock inga deltagartillfällen för bordtennisen registrerade under 2024.

Skinnskatteberg Sportklubb fortsatt största klubben

Det finns registrerade deltagartillfällen för tre klubbar i Skinnskatteberg under 2024. Störst är verksamheten i Skinnskatteberg Sportklubb som rapporterade runt 6 100 deltagartillfällen under året. Det är drygt 300 fler än året innan. Näst störst i kommunen är Knäppmora Allmänna IK med omkring 2 500 deltagartillfällen.

Ungdomarna i Skinnskatteberg idrottar minst i Västmanland

De knappt 9 000 deltagartillfällen innebär att varje invånare i Skinnskatteberg mellan 7 och 25 år i snitt deltog i 11 träningar, matcher eller turneringar under 2024. Det är den lägsta siffran i Västmanland. Flest deltagartillfällen per invånare i länet hade Surahammars kommun med 28 deltagartillfällen per invånare. Värt att nämna är att deltagartillfällena räknas i den kommun föreningen finns, det kan alltså vara ungdomar från en annan kommun som deltar.

I riket som helhet idrottas det mest per capita i Danderyds kommun, med omkring 51 deltagartillfällen per invånare. I andra änden av listan finns Storfors kommun, med runt sex deltagartillfällen per invånare.

Deltagartillfällen per idrott i Skinnskatteberg
Idrott20242023FörändringAndel flickor
Fotboll6 2235 809+7 %26 %
Innebandy2 4781 721+44 %57 %
Orientering042−100 %
Deltagartillfällen per idrottsklubb i Skinnskatteberg
Förening20242023FörändringIdrotter
Skinnskatteberg Sportklubb6 1215 809+5 %Fotboll
Knäppmora Allmänna IK2 4781 721+44 %Innebandy
Heds Idrottsförening1020Fotboll
OK Hedströmmen042−100 %
Här sportar ungdomarna mest i Västmanland
KommunDeltagartillfällen per invånare 2024Deltagartillfällen 2024FörändringAndel flickorStörsta idrotterna
Surahammar2856 544+5 %42 %Fotboll • innebandy • ishockey
Västerås27982 918+6 %38 %Fotboll • innebandy • ridsport
Arboga2776 134+15 %36 %Fotboll • innebandy • ishockey
Fagersta2367 133+2 %40 %Fotboll • innebandy • ishockey
Hallstahammar2279 638+9 %41 %Fotboll • innebandy • ridsport
Köping22122 538+8 %38 %Fotboll • innebandy • basket
Sala22105 036+5 %41 %Fotboll • innebandy • gymnastik
Kungsör2035 681+6 %37 %Fotboll • innebandy • ishockey
Norberg1818 799+15 %35 %Fotboll • innebandy • brottning
Skinnskatteberg118 701+15 %34 %Fotboll • innebandy • orientering

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.