Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Hjo förra veckan

Hjo kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt tio anmälningar om misstänkta brott i Hjo kommun den senaste veckan.

Under vecka 1 registrerade polisen tio misstänkta brott i Hjo kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Hjo kommun under vecka 1
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri3
Skadegörelse2
Penningtvättsbrott1
Bedrägeri genom social manipulation1
Inbrottsstöld1
Framkallande av fara för annan1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 1, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Åtta av tio anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare två övriga ärenden i Hjo kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Hjo kommun under vecka 1
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan1
Viltolycka1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 29 december och 4 januari för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.