Varmare 2025 än vanligt i Jönköpings län

Jönköpings län Väder

2025 blev ett av de tre varmaste åren som uppmätts på jorden, och även i Sverige var temperaturerna över de normala. I Jönköpings län var årsmedeltemperaturen högre än vanligt vid samtliga mätstationer som rapporterar genomsnittstemperatur.

Årsmedeltemperaturen för 2025 var högre än normalt vid alla fem mätstationer i Jönköpings län jämfört med genomsnittet för de senaste tre decennierna (perioden 1991–2020). Det visar Newsworthys beräkningar baserade på delvis preliminär observationsdata från SMHI.

Stationer där årsmedeltemperaturen var högre respektive lägre än normalt
Karta över väderstationer

 varmare
 kallare
 nära normal
Här visas de mätstationer som rapporterar månadsmedeltemperaturer.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Den högsta årsmedeltemperaturen hade Visingsö A med 8,9 grader, och den lägsta Tomtabacken A med 7,3 grader.

Den allra högsta temperaturen i länet uppmättes vid Ramsjöholm den 14 augusti, då kvicksilvret nådde 29,6 grader, och den kallaste noteringen gjordes vid Hagshult den 16 februari: −17,9 grader.

Globalt ser 2025 ut att ha blivit det tredje varmaste eller näst varmaste året som uppmätts på jorden, enligt preliminära uppgifter1. Medelvärdet för de tre senaste åren är för första gången mer än 1,5 grader över förindustriell nivå.

Även i Sverige var temperaturen högre än normalt. Störst var avvikelsen i norra halvan av landet, sett över hela året. Årets allra högsta temperatur uppmättes i Västerbotten, vid Skellefteå flygplats: 33,6 grader den 24 juli.

Enligt SMHI har årsmedeltemperaturen i Sverige nu ökat med mer än 2 grader sedan andra halvan av 1800-talet.

Temperaturer per station i länet
StationÅrsmedelAvvikelse från normalvärdeVarmaste dygnKallaste dygn
Jönköping-Axamos Flygplats7,8°+1,4°28,5° (20 juli)−15,0° (16 februari)
Visingsö A8,9°+1,4°26,8° (1 juli)−9,1° (16 februari)
Tomtabacken A7,3°+1,3°27,3° (2 juli)−13,4° (16 februari)
Prästkulla7,5°+1,2°28,3° (1 juli)−12,8° (16 februari)
Hagshult7,8°+1,2°28,6° (18 juli)−17,9° (16 februari)
Ramsjöholm29,6° (14 augusti)−14,2° (16 februari)
Alla stationer rapporterar inte alla nyckeltal. Särskilt medeltemperaturer rapporteras bara från ett mindre antal stationer. Data för de senaste månaderna är fortfarande preliminär och kan komma att justeras.

Vid fjorton mätstationer i länet var året torrare än genomsnittligt. Ingenstans regnade det mer än normalt. Allra mest nederbörd under året uppmätte Skeppshult D, med totalt 835 millimeter, och minst Visingsö A, med 339 millimeter.

Nederbörd per station i länet
StationKommunÅrsnederbördAvvikelse från normalvärdeMånad med mest nederbörd
Skeppshult DGislaved835 mm−148 mmjuli
HagshultVärnamo773 mm−30 mmjuli
Hestra DGislaved697 mm−168 mmjuli
Åminne DVärnamo680 mm−144 mmjuli
Kävsjö DGnosjö626 mm−207 mmseptember
Tomtabacken ANässjö593 mm−209 mmjuli
PrästkullaEksjö578 mm−122 mmjuli
NävelsjöVetlanda547 mm−141 mmseptember
KorsbergaVetlanda541 mm−160 mmseptember
Hässleby DEksjö517 mm−114 mmseptember
Högemålen DJönköping508 mm−146 mmoktober
Nobynäs DAneby487 mm−178 mmseptember
RamsjöholmJönköping437 mm−225 mmseptember
Visingsö AJönköping339 mm−123 mmseptember
Normalvärden (genomsnitt av åren 1991–2000) saknas för vissa stationer. De senaste månadernas värden är preliminära, och kan komma att justeras i efterhand.
Väderstationer som nämns i den här artikeln
Karta över väderstationer i artikeln

1: Högemålen D
2: Jönköping-Axamos Flygplats
3: Åminne D
4: Skeppshult D
5: Malmbäck D
6: Skillingaryd
7: Tomtabacken A
8: Nävelsjö
9: Hestra D
10: Prästkulla
11: Huskvarna
12: Visingsö A
13: Nobynäs D
14: Reftele D
15: Sävsjö
16: Ramsjöholm
17: Hagshult
18: Korsberga
19: Kävsjö D
20: Hässleby D
21: Jönköping

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.