Varmare 2025 än vanligt i Uppsala län

Uppsala län Väder

2025 blev ett av de tre varmaste åren som uppmätts på jorden, och även i Sverige var temperaturerna över de normala. I Uppsala län var årsmedeltemperaturen högre än vanligt vid samtliga mätstationer som rapporterar genomsnittstemperatur.

Årsmedeltemperaturen för 2025 var högre än normalt vid alla sex mätstationer i Uppsala län jämfört med genomsnittet för de senaste tre decennierna (perioden 1991–2020). Det visar Newsworthys beräkningar baserade på delvis preliminär observationsdata från SMHI.

Stationer där årsmedeltemperaturen var högre respektive lägre än normalt
Karta över väderstationer

 varmare
 kallare
 nära normal
Här visas de mätstationer som rapporterar månadsmedeltemperaturer.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Den högsta årsmedeltemperaturen hade Uppsala Aut med 8,4 grader, och den lägsta Kerstinbo A med 7,4 grader.

Den allra högsta temperaturen i länet uppmättes vid Enköping den 18 juli, då kvicksilvret nådde 30,3 grader, och den kallaste noteringen gjordes på samma plats den 6 januari: −19,9 grader.

Globalt ser 2025 ut att ha blivit det tredje varmaste eller näst varmaste året som uppmätts på jorden, enligt preliminära uppgifter1. Medelvärdet för de tre senaste åren är för första gången mer än 1,5 grader över förindustriell nivå.

Även i Sverige var temperaturen högre än normalt. Störst var avvikelsen i norra halvan av landet, sett över hela året. Årets allra högsta temperatur uppmättes i Västerbotten, vid Skellefteå flygplats: 33,6 grader den 24 juli.

Enligt SMHI har årsmedeltemperaturen i Sverige nu ökat med mer än 2 grader sedan andra halvan av 1800-talet.

Temperaturer per station i länet
StationÅrsmedelAvvikelse från normalvärdeVarmaste dygnKallaste dygn
Kerstinbo A7,4°+1,5°28,6° (24 juli)−18,0° (6 januari)
Film A7,5°+1,3°29,1° (25 juli)−19,1° (15 februari)
Uppsala Aut8,4°+1,3°30,0° (18 juli)−13,8° (16 februari)
Uppsala Flygplats7,8°+1,3°29,4° (19 juli)−18,6° (6 januari)
Enköping7,9°+1,3°30,3° (18 juli)−19,9° (6 januari)
Örskär A8,1°+1,3°27,0° (15 juni)−8,2° (6 januari)
Alla stationer rapporterar inte alla nyckeltal. Särskilt medeltemperaturer rapporteras bara från ett mindre antal stationer. Data för de senaste månaderna är fortfarande preliminär och kan komma att justeras.

Vid en mätstation i länet (Kerstinbo A) var nederbörden över genomsnittet för de senaste decennierna, och vid tio stationer var den lägre. Allra mest nederbörd under året uppmätte Kerstinbo A, med totalt 626 millimeter, och minst Örskär A, med 424 millimeter.

Nederbörd per station i länet
StationKommunÅrsnederbördAvvikelse från normalvärdeMånad med mest nederbörd
Kerstinbo AHeby626 mm+81 mmjuli
Älvkarleby DÄlvkarleby540 mm−109 mmjuli
Film AÖsthammar529 mm−73 mmjuli
EnköpingEnköping529 mm−18 mmjuli
Vattholma DUppsala503 mm−86 mmjuli
Uppsala FlygplatsUppsala488 mm−98 mmjuli
UppsalaUppsala481 mm−84 mmjuli
Uppsala AutUppsala475 mm−81 mmjuli
Vällnora DUppsala474 mm−134 mmjuli
VittingeHeby469 mm−125 mmjuli
Örskär AÖsthammar424 mm−28 mmjuli
Normalvärden (genomsnitt av åren 1991–2000) saknas för vissa stationer. De senaste månadernas värden är preliminära, och kan komma att justeras i efterhand.
Väderstationer som nämns i den här artikeln
Karta över väderstationer i artikeln

1: Kerstinbo A
2: Vittinge
3: Älvkarleby D
4: Söderby-Karlsäng D
5: Vattholma D
6: Uppsala Flygplats
7: Örskär A
8: Uppsala Aut
9: Uppsala
10: Enköping
11: Vällnora D
12: Film A

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.