Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Mark förra veckan

Marks kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 75 anmälningar om misstänkta brott i Marks kommun den senaste veckan.

Under vecka 50 registrerade polisen 75 misstänkta brott i Marks kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Marks kommun under vecka 50
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri22
Skadegörelse12
Olaga hot7
Stöld utan inbrott6
Trafikbrott5
Bedrägeri genom social manipulation5
Övriga bedrägeribrott3
Ofredande3
Olovligt förfogande2
Hemfridsbrott1
Misshandel1
Inbrottsstöld1
Narkotikabrott1
Vållande till kroppsskada1
Miljöbrott1
Utpressning1
Identitetsbedrägeri1
Övergrepp i rättssak1
Olovlig identitetsanvändning1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 50, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 44 av 75 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sju övriga ärenden i Marks kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Marks kommun under vecka 50
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan7
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 8 december och 14 december för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 232 ärenden om misstänkta brott i Marks kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 17 november och 14 december i Marks kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri49
Trafikbrott29
Skadegörelse24
Stöld utan inbrott21
Ofredande12
Olaga hot10
Misshandel10
Övriga specialstraffrättsliga brott10
Bedrägeri genom social manipulation9
Inbrottsstöld8
Annonsbedrägeri7
Övriga bedrägeribrott4
Narkotikabrott4
Identitetsbedrägeri4
Utpressning3
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.