Det finns 13 annonser ute om lediga jobb i Melleruds kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 december låg det 13 annonser ute om lediga jobb i Mellerud, motsvarande drygt 20 tjänster. För en månad sedan fanns det 22 jobbannonser i kommunen, alltså nio fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 20 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 6 | (+5) | 2 | (+1) |
| Betongarbetare | 3 | (+3) | 1 | (+1) |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 3 | (+2) | 1 | (±0) |
| Fritidsledare m.fl. | 2 | (+2) | 2 | (+2) |
| Socialsekreterare | 2 | (−1) | 2 | (−1) |
| Butikssäljare, dagligvaror | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Chefer inom handel | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Receptarier | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Uppfödare och skötare av lantbrukets husdjur | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Övriga läkare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 december och 12 november av utannonserade jobb där Melleruds kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Melleruds kommun var förra månaden 6,2 procent, vilket är 0,9 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Mellerud här.