Det finns sju annonser ute om lediga jobb i Surahammars kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 11 december låg det sju annonser ute om lediga jobb i Surahammar, motsvarande tio tjänster. För en månad sedan fanns det 19 jobbannonser i kommunen, alltså tolv fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade knappt 20 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Personliga assistenter | 5 | (+1) | 2 | (−2) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| ST-läkare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Socialsekreterare | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Studie- och yrkesvägledare | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Övriga pedagoger med teoretisk specialistkompetens | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 11 december och 12 november av utannonserade jobb där Surahammars kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Surahammars kommun var förra månaden 6,5 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Surahammar här.