Här är veckans alla polisärenden i Kungälv

Kungälvs kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 67 anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun den senaste veckan.

Under vecka 49 registrerade polisen 67 misstänkta brott i Kungälvs kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Kungälvs kommun under vecka 49
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri14
Bedrägeri genom social manipulation6
Stöld utan inbrott6
Identitetsbedrägeri6
Inbrottsstöld4
Misshandel4
Trafikbrott4
Olaga hot4
Ofredande3
Skadegörelse2
Annonsbedrägeri2
Övriga specialstraffrättsliga brott2
Våld mot tjänsteman2
Narkotikabrott2
Drivmedelsstöld1
Olovlig identitetsanvändning1
Fakturabedrägeri1
Olovligt förfogande1
Hemfridsbrott1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 49, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 40 av 67 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 31 övriga ärenden i Kungälvs kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Kungälvs kommun under vecka 49
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan26
Viltolycka2
Övriga ej brott1
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Försvunnen person1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 1 december och 7 december för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Kortbedrägeri i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 276 ärenden om misstänkta brott i Kungälvs kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 10 november och 7 december i Kungälvs kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Kortbedrägeri40
Trafikbrott34
Stöld utan inbrott32
Bedrägeri genom social manipulation18
Inbrottsstöld17
Ofredande14
Misshandel13
Skadegörelse13
Narkotikabrott9
Identitetsbedrägeri8
Olaga hot8
Övriga specialstraffrättsliga brott8
Cykelstöld8
Bidragsbrott5
Annonsbedrägeri4
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.