Mellan september och november gjordes sammanlagt 13 affärer med villor i Hällefors kommun. Det är lika många affärer som vid motsvarande tid i fjol.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
De sålda villorna i Hällefors kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,7 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 502 villor för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för villor i Hällefors den här månaden.
Priserna på villor sjunker i 89 av landets kommuner, medan de stiger i 80 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Örebro län står priserna på villor stilla i två av fem kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sju av länets tolv kommuner.
Två bostadsrätter såldes
Mellan september och november gjordes sammanlagt två affärer med bostadsrätter i Hällefors kommun. Det kan jämföras med ett vid motsvarande tid i fjol.
De sålda bostadsrätterna i Hällefors kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,1 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 475 bostadsrätter för i snitt 1,5 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Hällefors den här månaden.
Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bara en försäljning av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt en affär med fritidshus i Hällefors kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.
Den sålda fastigheten gick för 2,2 miljoner kronor.
I hela Örebro såldes 23 fritidshus för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Hällefors den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 25 | 2,3 miljoner | |
| Degerfors | 27 | 1,0 miljon | |
| Hallsberg | +10 % ▲ | 32 | 1,9 miljoner |
| Hällefors | 13 | 0,7 miljoner | |
| Karlskoga | ±0 % ▸ | 69 | 1,9 miljoner |
| Kumla | ±0 % ▸ | 44 | 2,9 miljoner |
| Laxå | 12 | 1,1 miljoner | |
| Lekeberg | 13 | 3,1 miljoner | |
| Lindesberg | −7 % ▼ | 47 | 1,4 miljoner |
| Ljusnarsberg | 11 | 0,8 miljoner | |
| Nora | 24 | 2,1 miljoner | |
| Örebro | +2 % ▲ | 185 | 4,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 7 | 1,5 miljoner | |
| Degerfors | 12 | 0,3 miljoner | |
| Hallsberg | 5 | 0,5 miljoner | |
| Hällefors | 2 | 0,1 miljoner | |
| Karlskoga | +6 % ▲ | 106 | 0,6 miljoner |
| Kumla | 17 | 1,1 miljoner | |
| Laxå | 1 | 0,1 miljoner | |
| Lekeberg | 5 | 2,3 miljoner | |
| Lindesberg | 17 | 0,6 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 2 | 0,2 miljoner | |
| Nora | 6 | 0,6 miljoner | |
| Örebro | +2 % ▲ | 295 | 2,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Askersund | 2 | 1,0 miljon | |
| Degerfors | 1 | 0,4 miljoner | |
| Hallsberg | 0 | ||
| Hällefors | 1 | 2,2 miljoner | |
| Karlskoga | 1 | 0,4 miljoner | |
| Kumla | 0 | ||
| Laxå | 2 | 0,7 miljoner | |
| Lekeberg | 0 | ||
| Lindesberg | 4 | 1,7 miljoner | |
| Ljusnarsberg | 0 | ||
| Nora | 5 | 1,2 miljoner | |
| Örebro | −11 % ▼ | 7 | 1,4 miljoner |