Mellan september och november såldes 242 villor i Västerås kommun. Det är relativt få sett till aktiviteten på bostadsmarknaden i kommunen under de senaste tolv månaderna, samt det historiska snittet för den här tiden på året.
Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.
Under september till november såldes det 21 fler villor i Västerås än snittet för det senaste året. Men när vi tar i beaktande att september till november, också historiskt sett, är tid då det säljs fler villor än under resten av året, kan bostadsmarknaden karaktäriseras som förhållandevis lugn.
De sålda villorna i Västerås kommun hade ett genomsnittligt pris på 4,1 miljoner kronor. I fjol gjordes 261 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 461 villor för i snitt 3,2 miljoner kronor.

Medelpriset på försäljningarna i Västerås kommun låg på i stort sett samma nivå som för tre månader sedan. I hela Västmanland däremot sjunker villapriserna. I hela länet noterades en prisnedgång på 2 procent.

Priserna på villor sjunker i 89 av landets kommuner, medan de stiger i 80 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan intill visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på villor i tre av sex kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Arboga där priserna sjönk med 15 procent. I Surahammar däremot steg priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i fyra av länets tio kommuner.
Priserna på bostadsrätter går något uppåt
Priserna på bostadsrätter har gått upp i Västerås kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 1 procent.
Även i hela Västmanland ökar priserna på bostadsrätter. I hela länet noterades en prisuppgång på 3 procent.

Priserna på bostadsrätter sjunker i 59 av landets kommuner, medan de stiger i 52 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Kartan nedan visar den geografiska spridningen.

Bland kommunerna i Västmanlands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av tre kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Fagersta där priserna steg med 24 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sju av länets tio kommuner.
Sammanlagt såldes 517 bostadsrätter i Västerås kommun mellan september och november till ett genomsnittligt pris på 1,7 miljoner kronor. I fjol gjordes 525 affärer vid den här tiden på året.
I hela Västmanland såldes 698 bostadsrätter för i snitt 1,4 miljoner kronor.

Tre försäljningar av fritidshus
Mellan september och november gjordes sammanlagt tre affärer med fritidshus i Västerås kommun. Det kan jämföras med fem vid motsvarande tid i fjol.
De sålda fritidshusen i Västerås kommun hade ett genomsnittligt pris på 1,4 miljoner kronor.
I hela Västmanland såldes 26 fritidshus för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 20 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Västerås den här månaden.
Priserna på fritidshus sjunker i 28 av landets kommuner, medan de stiger i 22 (i merparten av de resterande kommunerna redovisas inga prisförändringsuppgifter på grund av få försäljningar). Nedanstående karta visar den geografiska spridningen.

Tabeller
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | −15 % ▼ | 28 | 2,3 miljoner |
| Fagersta | 12 | 1,5 miljoner | |
| Hallstahammar | +2 % ▲ | 38 | 2,3 miljoner |
| Kungsör | 18 | 2,2 miljoner | |
| Köping | −5 % ▼ | 37 | 2,2 miljoner |
| Norberg | 3 | 1,8 miljoner | |
| Sala | −2 % ▼ | 46 | 2,5 miljoner |
| Skinnskatteberg | 11 | 1,0 miljon | |
| Surahammar | +5 % ▲ | 26 | 1,8 miljoner |
| Västerås | ±0 % ▸ | 242 | 4,1 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (3 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 22 | 0,7 miljoner | |
| Fagersta | +24 % ▲ | 36 | 0,2 miljoner |
| Hallstahammar | 24 | 0,6 miljoner | |
| Kungsör | 1 | 1,2 miljoner | |
| Köping | +15 % ▲ | 56 | 0,7 miljoner |
| Norberg | 5 | 0,2 miljoner | |
| Sala | 18 | 1,3 miljoner | |
| Skinnskatteberg | 3 | 0,1 miljoner | |
| Surahammar | 16 | 0,5 miljoner | |
| Västerås | +1 % ▲ | 517 | 1,7 miljoner |
| Kommun | Prisutveckling (12 månader) | Antal försäljningar (senaste 3 månaderna) | Medelpris (kr) |
|---|---|---|---|
| Arboga | 3 | 2,4 miljoner | |
| Fagersta | 2 | 1,0 miljon | |
| Hallstahammar | 0 | ||
| Kungsör | 1 | 0,8 miljoner | |
| Köping | 5 | 1,1 miljoner | |
| Norberg | 0 | ||
| Sala | −10 % ▼ | 5 | 1,2 miljoner |
| Skinnskatteberg | 5 | 1,1 miljoner | |
| Surahammar | 2 | 0,9 miljoner | |
| Västerås | 3 | 1,4 miljoner |