Hittills har fem viltolyckor rapporterats in i Älmhults kommun från vecka 48. Se listan här.
Totalt den här hösten har det inträffat 62 viltolyckor i kommunen. Det är mindre än genomsnittet för motsvarande period (omkring 80) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Älmhult, sett till de senaste tio årens statistik.
Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 600. De flesta viltolyckor brukar annars rapporteras längs väg 120.
Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.
| Datum | Plats | Påkört vilt |
|---|---|---|
| Måndag 24 november kl. 18 | Pehr Hörbergs väg | rådjur |
| Tisdag 25 november kl. 21 | väg 600 | vildsvin |
| Torsdag 27 november kl. 07 | väg 571 | rådjur |
| Torsdag 27 november kl. 08 | väg 578 | rådjur |
| Fredag 28 november kl. 08 | Växjövägen | rådjur |

Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.