Förra veckans alla polisärenden i Sollentuna

Sollentuna kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 148 anmälningar om misstänkta brott i Sollentuna kommun den senaste veckan.

Under vecka 48 registrerade polisen 148 misstänkta brott i Sollentuna kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Sollentuna kommun under vecka 48
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse30
Trafikbrott19
Stöld utan inbrott18
Narkotikabrott11
Cykelstöld7
Ofredande6
Bedrägeri genom social manipulation6
Kortbedrägeri6
Misshandel6
Folkbokföringsbrott4
Övriga brott mot 17 kap. BrB3
Inbrottsstöld3
Vapenlagsbrott3
Olaga hot2
Olovligt förfogande2
Annonsbedrägeri2
Rån2
Olovlig identitetsanvändning2
Fakturabedrägeri2
Övriga bedrägeribrott2
Våld mot tjänsteman2
Bidragsbrott2
Övergrepp i rättssak1
Rattfylleri1
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap1
Förfalskningsbrott1
Tjänstefel1
Dataintrång1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Läkemedelsbrott1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 48, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 74 av 148 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 38 övriga ärenden i Sollentuna kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Sollentuna kommun under vecka 48
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan36
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Förlust av vapen1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 24 november och 30 november för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Skadegörelse i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 871 ärenden om misstänkta brott i Sollentuna kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 3 november och 30 november i Sollentuna kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse139
Stöld utan inbrott131
Trafikbrott72
Kortbedrägeri70
Inbrottsstöld55
Ofredande41
Misshandel40
Cykelstöld36
Narkotikabrott33
Olaga hot32
Bedrägeri genom social manipulation21
Övriga bedrägeribrott13
Dataintrång13
Folkbokföringsbrott12
Olovlig identitetsanvändning11
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.