Ett av åtta tåg vid Köpings station var sent i november

Köpings kommun Järnväg

Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Köpings station förra månaden.

Av knappt 1 200 tåg som passerade Köpings station i november var 134 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 12 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

Tolv procent kan jämföras med tio procent månaden innan, och tolv procent i november 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Dagen med flest sena tåg var tisdag den 4 november, när 35 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 185 (SJ Regional), mellan Stockholm C och Hallsbergs station, som var 2 timmar och 12 minuter sent när det nådde Köpings station klockan 21.411 onsdag den 19:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Olycka.

Störst andel förseningar under november drabbades SJ Regional-tågen mellan Göteborg C och Västerås C av. Tolv procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Göteborg C–Västerås CSJ Regional12 %
(9 av 73 tåg)
2 minuter och 43 sekunder34 mil
Göteborg C–Stockholm CSJ Regional12 %
(59 av 479 tåg)
3 minuter och 48 sekunder40 mil
Hallsbergs station–Stockholm CSJ Regional11 %
(44 av 398 tåg)
3 minuter och 32 sekunder17 mil
Hallsbergs station–Västerås CSJ Regional8 %
(2 av 25 tåg)
1 minut10 mil
Arboga station–Stockholm CSJ Regional7 %
(4 av 58 tåg)
1 minut och 46 sekunder13 mil
Alingsås–Stockholm CSJ Regional4 %
(1 av 27 tåg)
1 minut och 4 sekunder36 mil
Alingsås–KallhällSJ Regional0 %
(0 av 21 tåg)
9 sekunder35 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Köpings station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Köpings kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.