Tredje månaden med ökande förseningar i Älmhult

Älmhults kommun Järnväg

Andelen sena tåg vid Älmhult och Diö steg förra månaden, och har nu varit på uppåtgående sedan i augusti i år.

Av omkring 1 600 tåg som passerade Älmhult eller Diö i november var 258 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 16 procent, en bra bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.

16 procent kan jämföras med 15 procent månaden innan, och tio procent i november 2024. November är den tredje månaden i rad med ökande förseningar i Älmhult, även om skillnaden från föregående månad var liten. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.

Sex av tio tåg i Älmhult var pendeltåg, och bland dem var tio procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var lördag den 8 november, när 75 procent av tågen var mer än fem minuter försenade vid ankomst. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 519 (SJ Snabbtåg), mellan Stockholm C och Malmö C, som var 3 timmar och 10 minuter sent när det passerade Älmhults kommun på förmiddagen onsdag den 19:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Fordonsfel.

Störst andel förseningar under november drabbades SJ Snabbtågen mellan Stockholm C och Malmö C av. 26 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).

Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.

Försenade tåg per sträcka
Sträcka (båda håll)Bolag/tågtypAndel sena tågGenomsnittlig förseningAvstånd
Malmö C–Stockholm CSJ Snabbtåg26 %
(37 av 143 tåg)
5 minuter och 53 sekunder51 mil
Svågertorp–ÄlmhultPågatågen Exp23 %
(9 av 40 tåg)
3 minuter och 3 sekunder13 mil
Köpenhamn H–VäxjöÖresundståg20 %
(55 av 272 tåg)
3 minuter och 47 sekunder19 mil
Kalmar C–Köpenhamn HÖresundståg16 %
(87 av 560 tåg)
3 minuter och 11 sekunder26 mil
Hässleholm–VäxjöKrösatågen10 %
(56 av 541 tåg)
2 minuter och 21 sekunder10 mil
Förseningar per avgångsstation
Karta över förseningar vid olika avgångsstationer.

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till stationerna i Älmhults kommun.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Älmhults kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.

Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.

Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.