Den svenska järnvägsbranschen har ett gemensamt mål om att 95 procent av tågen ska komma fram i tid. Dit är det just nu långt. Så här sena var tågen vid Gnesta station förra månaden.
Av omkring 1 200 tåg som passerade Gnesta station i november var 122 mer än fem minuter sena. Det motsvarar 10 procent, en bit över den nationella målsättningen som säger att inte mer än fem procent av tågen ska vara sena.
Tio procent kan jämföras med nio procent månaden innan, och tio procent i november 2024. Siffrorna bygger på realtidsinformation om tågavgångar och ankomster från Trafikverket, som Newsworthy löpande samlar in.
Varannat tåg i Gnesta var pendeltåg, och bland dem var tre procent mer än fem minuter sena.

Dagen med flest sena tåg var måndag den 1 december, när samtliga ankommande tåg var mer än fem minuter försenade. Det enskilt mest försenade tåget var tåg 122 (Mälartåg), mellan Hallsbergs station och Stockholm C, som var 1 timme och 38 minuter sent när det nådde Gnesta station klockan 10.121 tisdag den 4:e. Det senaste stationsmeddelandet vi sparat från det tåget löd: Signalfel.
Störst andel förseningar under november drabbades Mälartågen mellan Stockholm C och Vingåkers station av. 17 procent av de tågen var mer än fem minuter sena (då har vi bara tittat på sträckor med regelbunden trafik).
Generellt är förseningarna minst på korta sträckor och störst på längre sträckor – allra störst är de på de internationella nattågen till kontinenten.
| Sträcka (båda håll) | Bolag/tågtyp | Andel sena tåg | Genomsnittlig försening | Avstånd |
|---|---|---|---|---|
| Stockholm C–Vingåkers station | Mälartåg | 17 % (12 av 70 tåg) | 4 minuter och 27 sekunder | 13 mil |
| Hallsbergs station–Stockholm C | Mälartåg | 14 % (64 av 470 tåg) | 2 minuter och 45 sekunder | 17 mil |
| Katrineholm C–Stockholm C | Mälartåg | 10 % (6 av 60 tåg) | 1 minut och 56 sekunder | 11 mil |
| Gnesta station–Södertälje Centrum | SL Pendeltåg, 48 | 7 % (38 av 571 tåg) | 1 minut och 33 sekunder | 2 mil |

Andel försenade tåg från olika avgångsstationer till Gnesta station.
🟥 >10 procent
🟨 5–10 procent
🟩 <5 procent
Som försenat räknas ett tåg när det varit minst fem minuter sent vid ankomst till stationerna i Gnesta kommun.
Här visas stationer med fler än tio avgångar under månaden.
Kartdata från Mapbox, Newsworthy, OpenStreetMap och Trafikverket. Uppgifter om sträckor med passagerartrafik från jarnvag.net.
Ladda ner i fler format
- Mindre karta, färre detaljer, 800 px: pngwebpjpg
- Mindre karta, färre detaljer, 1600 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 1280 px: pngwebpjpg
- Större karta, fler detaljer, 2560 px: pngwebpjpg
- Med ram: pngwebpjpg
- 4:3: pngwebpjpg
- 16:9: pngwebpjpg
- 4:3, originalformat med padding: pngwebpjpg
- 16:9, originalformat med padding: pngwebpjpg
Kopiera koordinater till egna kartverktyg:
Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:
Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.