Vi har under året publicerat en rad artiklar om Laholms kommun med långt bäst före-datum – en guldgruva för publicister under julhelgerna när nyhetstempot går ner.
En stor del av alla artiklar vi på Newsworthy tar fram är förhållandevis tidlösa. I den här artikeln lyfter vi fram ett antalet publiceringar från året som gått och som bör kunna vara användbara under den närmaste månaden.
Inför förra julen publicerade vi flera säsongsartiklar. De här bygger på data som inte förändras så mycket från år till år, vilket gör att de bör hålla som publiceringar även i år.
I jul är Laholm större än Ljungby kommunLaholm hör till de kommuner vars befolkning växer, när julfirare vänder hem över helgerna. Folkmängden ökar med 20 procent.
(publicerad 9 december 2024)
Fler svenskar bor ensamma – här finns flest singelhushåll i LaholmSvenskar bor i allt högre grad ensamma. Här är områdena med flest singelhushåll i Laholms kommun.
(publicerad 3 december 2024)
Färre skilsmässobarn – så många var de i LaholmAndelen barn som är med om att deras föräldrar separerar har minskat i Sverige över tid. De senaste tio åren har andelen i snitt varit lägre i Laholm än i riket.
(publicerad 18 september 2025)
Lokal fordonsjournalistik
Under hösten köpte vi ut hela fordonsregistret för att kunna göra lokal bilparksjournalistik. Här finns flera list-vänliga artiklar för mellandagarna.
Allt fler färglösa fordon – tre av fyra nya bilar i Laholm går i gråskalaNär svenskarna väljer bilfärg är det allt oftare gråa nyanser som gäller. I Laholm har 76 procent av alla nya bilar en svartvit färgskala.
(publicerad 3 december 2024)
Volvo är fortsatt populärast i LaholmVolvo behåller sin plats som Sveriges populäraste bilmärke. Drygt var femte bil i landet är en Volvo. Även i Laholm, precis som förra året, är volvon vanligast. Totalt 23 procent av alla bilar i kommunen är en Volvo, vilket innebär en liten minskning sedan förra året.
(publicerad 3 november 2025)
Här är tio ”kända från film”-bilar i LaholmMarty McFlys tidsresemodifierade Delorean, pappa Rudolfs mörkbruna Volvo 245 och Thelma och Louises Ford Thunderbird convertible är exempel på kända filmbilar man kan möta på svenska vägar. I Laholm finns bland annat en Mitsubishi Lancer Evolution VII, känd från ”2 Fast 2 Furious”.
(publicerad 3 november 2025)
Fler listor
Och apropå listor är hundraser, taxeringsvärden och skolresultat något av det vi gjort långlivande nyheter på under hösten.
Laholmsborna väljer schäfer – sticker ut i länetDen populäraste hundrasen i Laholm är schäfer. Och det är unikt i länet. Här är hela listan.
(publicerad 18 augusti 2025)
Fler viltolyckor än på flera år i Laholm – här är de mest drabbade vägarnaPå hösten ökar risken för viltolyckor längs vägarna. Under de senaste fem höstarna har totalt 332 olyckor rapporterats i Laholms kommun. Här är de mest drabbade vägarna.
(publicerad 27 oktober 2025)
Ingen fastighet i Laholm platsar bland länets dyrasteTaxeringsvärdet på småhusfastigheter skiljer sig stort i Halland. Laholms högst taxerade småhusfastighet är värderad till tio miljoner. Det räcker inte till topp 100 i länet.
(publicerad 6 oktober 2025)
Så många högstadieelever fick gymnasiebehörighet i Laholm – skola för skolaAndelen niondeklassare som blev behöriga till gymnasiet ökade i Sverige förra året. Och skolorna i Laholm följer trenden. Här är resultaten – skola för skola.
(publicerad 25 september 2025)