Vi har under året publicerat en rad artiklar om Höganäs kommun med långt bäst före-datum – en guldgruva för publicister under julhelgerna när nyhetstempot går ner.
En stor del av alla artiklar vi på Newsworthy tar fram är förhållandevis tidlösa. I den här artikeln lyfter vi fram ett antalet publiceringar från året som gått och som bör kunna vara användbara under den närmaste månaden.
Inför förra julen publicerade vi flera säsongsartiklar. De här bygger på data som inte förändras så mycket från år till år, vilket gör att de bör hålla som publiceringar även i år.
I jul är Höganäs större än Kävlinge kommunHöganäs hör till de kommuner vars befolkning växer, när julfirare vänder hem över helgerna. Folkmängden ökar med 16 procent.
(publicerad 9 december 2024)
Fler bor ensamma i Höganäs – här är områdena med flest singelhushållSvenskar bor i allt högre grad ensamma. Och Höganäs är inget undantag. Här är områdena med flest singelhushåll.
(publicerad 3 december 2024)
Färre skilsmässobarn – så många var de i HöganäsAndelen barn som är med om att deras föräldrar separerar har minskat i Sverige över tid. De senaste tio åren har andelen i snitt varit lägre i Höganäs än i riket.
(publicerad 18 september 2025)
Lokal fordonsjournalistik
Under hösten köpte vi ut hela fordonsregistret för att kunna göra lokal bilparksjournalistik. Här finns flera list-vänliga artiklar för mellandagarna.
Allt fler färglösa fordon – fyra av fem nya bilar i Höganäs går i gråskalaNär svenskarna väljer bilfärg är det allt oftare gråa nyanser som gäller. I Höganäs har 78 procent av alla nya bilar en svartvit färgskala.
(publicerad 3 december 2024)
Populäraste bilmärkena: Raket på Höganäs topplista – klättrat fyra placeringarVolvo behåller sin plats som Sveriges populäraste bilmärke. Drygt var femte bil i landet är en Volvo. Även i Höganäs är volvon vanligast. Men ett nytt märke har dykt upp på topplistan i länet: Tesla.
(publicerad 3 november 2025)
Känd från ”Fast and the Furious” – ovanliga bilmodellen finns i HöganäsMarty McFlys tidsresemodifierade Delorean, pappa Rudolfs mörkbruna Volvo 245 och Thelma och Louises Ford Thunderbird convertible är exempel på kända filmbilar man kan möta på svenska vägar. I Höganäs finns bland annat en Toyota Supra MK IV, känd från ”Fast and the Furious”.
(publicerad 3 november 2025)
Fler listor
Och apropå listor är hundraser, taxeringsvärden och skolresultat något av det vi gjort långlivande nyheter på under hösten.
Höganäs hundbefolkning ökar för sjätte året i rad – här är de populäraste rasernaAntalet registrerade hundar i Höganäs kommun ökade under 2024. Och den vanligaste hundrasen är fortfarande labrador retriever.
(publicerad 18 augusti 2025)
Stor kartläggning: Här sker viltolyckorna i HöganäsPå hösten ökar risken för viltolyckor längs vägarna. Under de senaste fem höstarna har totalt 168 olyckor rapporterats i Höganäs kommun. Här är de mest drabbade vägarna.
(publicerad 27 oktober 2025)
Ingen fastighet i Höganäs platsar bland länets dyrasteTaxeringsvärdet på småhusfastigheter skiljer sig stort i Skåne. Höganäs högst taxerade småhusfastighet är värderad till 14,2 miljoner. Det räcker inte till topp 100 i länet.
(publicerad 6 oktober 2025)
Hela listan: Här är Höganässkolan där alla elever fick gymnasiebehörighetAndelen niondeklassare som blev behöriga för gymnasiet ökade i Höganäs kommun i fjol. Och på Brunnbyskolan klarade samtliga elever kraven. Här är hela listan – skola för skola.
(publicerad 25 september 2025)