Här inträffade viltolyckorna i Säffle förra veckan

Säffle kommun Viltolyckor
Varning för hjortdjur
Martin Olsson, Newsworthy

Hittills har sex viltolyckor rapporterats in i Säffle kommun från vecka 46. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 170 viltolyckor i kommunen. Det är en normal nivå i förhållande till hur det har sett ut under de senaste tio åren – genomsnittet för motsvarande period är 167.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Säffle, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade fem längs eller nära E45. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Tisdag 11 november kl. 05Brovägenrådjur
Onsdag 12 november kl. 15väg 528rådjur
Torsdag 13 november kl. 03Brovägenrådjur
Lördag 15 november kl. 23E45rådjur
Söndag 16 november kl. 06E45rådjur
Söndag 16 november kl. 07E45rådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Säffle kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.