Fyra viltolyckor i Svenljunga förra veckan – här inträffade de

Svenljunga kommun Viltolyckor
Varning för hjortdjur
Martin Olsson, Newsworthy

Hittills har fyra viltolyckor rapporterats in i Svenljunga kommun från vecka 46. Se listan här.

Totalt det här året har det inträffat 166 viltolyckor i kommunen. Det är mer än genomsnittet för motsvarande period (omkring 125) de senaste tio åren.

Viltolyckorna är som flest under vår och höst, men vilken typ av vilt varierar med årstiden. Så här års är det vanligast med rådjursolyckor i Svenljunga, sett till de senaste tio årens statistik.

Av förra veckans viltolyckor inträffade två längs eller nära väg 154. Det är också där flest viltolyckor brukat rapporteras det senaste decenniet.

Generellt är det inte de allra största vägarna som är mest olycksdrabbade, utan de något mindre. Forskning har pekat på en topp i olycksfrekvens runt 5 000 fordon per dygn – större vägar uppfattas som ett hinder av djuren, och är dessutom ofta bättre skyddade.

Här rapporterades viltolyckorna
DatumPlatsPåkört vilt
Måndag 10 november kl. 08väg 156vildsvin
Måndag 10 november kl. 17väg 154vildsvin
Måndag 10 november kl. 17Falkenbergsvägen (väg 154)rådjur
Lördag 15 november kl. 09Göteborgsvägen (väg 156)rådjur
Här inträffade olyckorna
Karta över viltolyckor i Svenljunga kommun
Ladda ner i fler format

Kopiera koordinater till egna kartverktyg:

Ladda ner koordinater till egna kartverktyg:

Så kopierar du våra grafer till egna CMS eller egna grafverktyg: www.newsworthy.se/kopiera-tabeller-och-grafer.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.