Lista: Brotten med flest anmälningar i Ljusdal förra veckan

Ljusdals kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 33 anmälningar om misstänkta brott i Ljusdals kommun den senaste veckan.

Under vecka 46 registrerade polisen 33 misstänkta brott i Ljusdals kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Ljusdals kommun under vecka 46
Brottskod (grupperad)Antal
Narkotikabrott7
Skadegörelse4
Olaga hot3
Kortbedrägeri3
Trafikbrott3
Annonsbedrägeri2
Rattfylleri2
Cykelstöld1
Bedrägeri genom social manipulation1
Egenmäktighet med barn1
Stöld utan inbrott1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Ofredande1
Mord och dråp (försök och fullbordat)1
Bilstöld1
Vållande till kroppsskada1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 46, medan andra avser en tidigare tidpunkt. Elva av 33 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare sex övriga ärenden i Ljusdals kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Ljusdals kommun under vecka 46
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan6
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 10 november och 16 november för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Narkotikabrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 131 ärenden om misstänkta brott i Ljusdals kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 20 oktober och 16 november i Ljusdals kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Narkotikabrott19
Stöld utan inbrott18
Skadegörelse13
Kortbedrägeri13
Bedrägeri genom social manipulation10
Ofredande9
Övriga specialstraffrättsliga brott8
Misshandel7
Olaga hot6
Rattfylleri5
Trafikbrott3
Olaga intrång3
Annonsbedrägeri2
Egenmäktighet med barn2
Mord och dråp (försök och fullbordat)2
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.