Brott för brott – så många anmälningar upprättades i Lidköping förra veckan

Lidköpings kommun Brottslighet

Polisen har registrerat sammanlagt 80 anmälningar om misstänkta brott i Lidköpings kommun den senaste veckan.

Under vecka 46 registrerade polisen 80 misstänkta brott i Lidköpings kommun. I följande tabell listar vi de vanligaste brottskategorierna bland de här anmälningarna.

Anmälningar om misstänkta brott i Lidköpings kommun under vecka 46
Brottskod (grupperad)Antal
Skadegörelse9
Trafikbrott8
Cykelstöld7
Narkotikabrott6
Olaga hot6
Kortbedrägeri5
Stöld utan inbrott5
Bedrägeri genom social manipulation5
Ofredande4
Misshandel4
Bilstöld2
Rattfylleri2
Inbrottsstöld2
Övriga bedrägeribrott2
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap2
Vapenlagsbrott1
Olaga innehav av knivar m.m. på allmän plats1
Tjänstefel1
Övriga BrB-brott1
Annonsbedrägeri1
Vållande till kroppsskada1
Övriga specialstraffrättsliga brott1
Dataintrång1
Mord och dråp (försök och fullbordat)1
Urkundsbrott1
Olaga frihetsberövande1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

En del anmälningar gäller händelser under just vecka 46, medan andra avser en tidigare tidpunkt. 43 av 80 anmälningar gällde brott som ska ha begåtts i veckan.

Förutom de misstänkta brotten ovan har polisen registrerat ytterligare 17 övriga ärenden i Lidköpings kommun under veckan. Vi listar dessa i tabellen nedan.

Övriga polisärenden i Lidköpings kommun under vecka 46
Brottskod (grupperad)Antal
Förlustanmälan13
Trafikolycka utan misstanke om brott1
Brand utan misstanke om brott1
Övriga dödsfall utan misstanke om brott1
Försvunnen person1
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Den här listan bygger på ett registerutdrag över anmälningar som upprättats hos polisen mellan 10 november och 16 november för hela landet (den så kallade dygnslistan). Utifrån den har vi räknat samman antalet anmälningar i ett antal brottskategorier.

Det är värt att notera att en mindre del av alla ärenden åtkomstskyddas av polisen och ingår inte i den här statistiken, särskilt de som rör allvarliga våldsbrott, frihetskränkningar och sexualbrott. Inte heller brott mot skyddslagen och terroristbrottslag lämnas ut. Se en komplett lista med skyddade brott här.

Senaste månaden: Narkotikabrott i topp

Under de senaste fyra veckorna har det upprättats sammanlagt 348 ärenden om misstänkta brott i Lidköpings kommun. Tabellen nedan visar ärendena som fått flest anmälningar.

Anmälningar om misstänkta brott mellan 20 oktober och 16 november i Lidköpings kommun
Brottskod (grupperad)Antal
Narkotikabrott41
Skadegörelse36
Trafikbrott29
Stöld utan inbrott29
Cykelstöld26
Kortbedrägeri25
Ofredande21
Misshandel19
Olaga hot15
Bedrägeri genom social manipulation14
Övriga brott mot brottsbalken 8 kap9
Fakturabedrägeri9
Rattfylleri7
Inbrottsstöld7
Ärekränkningsbrott7
Källa: Polisen, uppgifter bearbetade av Newsworthy

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.