32 sålda bostadsrätter i Hallstahammar

Hallstahammars kommunFastighetspriser
32 sålda bostadsrätter i Hallstahammar

Mellan oktober och december gjordes sammanlagt 32 affärer med bostadsrätter i Hallstahammars kommun. Det kan jämföras med 35 vid motsvarande tid i fjol.

Det här visar ny statistik från Svensk Mäklarstatistik som Newsworthy har analyserat.

De sålda bostadsrätterna i Hallstahammars kommun hade ett genomsnittligt pris på 0,5 miljoner kronor.

I hela Västmanland såldes 705 bostadsrätter för i snitt 1,3 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av bostadsrätter.

Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för bostadsrätter i Hallstahammar den här månaden.

Bland kommunerna i Västmanlands län stiger priserna på bostadsrätter i tre av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var ökningen i Köping där priserna steg med 7 procent. I Fagersta däremot sjönk priserna med 5 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för bostadsrätter i sex av länets tio kommuner.

Priserna på villor ökar kännbart

Villapriserna har gått upp i Hallstahammars kommun. Medelpriset på försäljningarna under de senaste tre månaderna visar på en uppgång med 4 procent.

I hela Västmanland däremot ligger villapriserna stilla.

Grön stapel betyder att priserna stiger, röd att de sjunker.

Bland kommunerna i Västmanlands län sjunker priserna på villor i två av fyra kommuner (där det redovisats uppgifter om prisutveckling). Störst var minskningen i Sala där priserna sjönk med 7 procent. I Hallstahammar däremot steg priserna med 4 procent. Notera att det på grund av få försäljningar saknas uppgifter om prisförändringar för villor i sex av länets tio kommuner.

Sammanlagt såldes 29 villor i Hallstahammars kommun mellan oktober och december till ett genomsnittligt pris på 1,9 miljoner kronor. I fjol gjordes 35 affärer vid den här tiden på året.

I hela Västmanland såldes 378 villor för i snitt 2,7 miljoner kronor.

Grafen visar ett tre månaders glidande medelvärde för antalet försäljningar av villor.

Inga försäljningar av fritidshus

Mellan oktober och december noterades inga försäljningar av fritidshus i Hallstahammar.

I hela Västmanland såldes 17 fritidshus för i snitt 1,1 miljoner kronor.

Eftersom det gjorts färre än 25 försäljningar redovisas inga uppgifter om prisutveckling för fritidshus i Hallstahammar den här månaden.

Tabeller

Försäljningar av villor i Västmanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Skinnskatteberg 50,8 miljoner
Köping+2 % 312,1 miljoner
Kungsör 191,9 miljoner
Sala−7 % 271,9 miljoner
Hallstahammar+4 % 291,9 miljoner
Surahammar 161,6 miljoner
Norberg 61,3 miljoner
Västerås−2 % 2033,5 miljoner
Arboga 252,0 miljoner
Fagersta 171,3 miljoner
Om det gjorts färre än 25 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av bostadsrätter i Västmanlands län
KommunPrisutveckling
(3 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Skinnskatteberg 00,0 miljoner
Köping+7 % 560,6 miljoner
Kungsör 11,0 miljoner
Sala+4 % 351,1 miljoner
Hallstahammar 320,5 miljoner
Surahammar 130,4 miljoner
Norberg 20,2 miljoner
Västerås+4 % 5051,6 miljoner
Arboga 220,5 miljoner
Fagersta−5 % 390,2 miljoner
Om det gjorts färre än 25 affärer under tidsperioden redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.
Försäljningar av fritidshus i Västmanlands län
KommunPrisutveckling
(12 månader)
Antal försäljningar
(senaste 3 månaderna)
Medelpris
(kr)
Skinnskatteberg 30,9 miljoner
Köping+24 % 50,8 miljoner
Kungsör 00,0 miljoner
Sala−7 % 40,8 miljoner
Hallstahammar 00,0 miljoner
Surahammar 00,0 miljoner
Norberg 00,0 miljoner
Västerås 21,3 miljoner
Arboga 32,1 miljoner
Fagersta 00,0 miljoner
Notera att vi för fritidshus redovisar prisutveckling över 12 månader. Om det gjorts färre än 25 affärer under de senaste tolv månaderna redovisar Svensk Mäklarstatistik inga uppgifter om prisutveckling.

Om tolkning av statistiken

För bostadsrätter mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av det genomsnittliga kvadratmeterpriset. För villor och fritidshus mäts prisutvecklingen genom att följa förändringen av K/T-talet, det vill säga kvoten mellan pris (köpesumma) och taxeringsvärdet.

För villor och bostadsrätter redovisar vi tre månaders prisutveckling, för fritidshus tolv månader.

Samtliga uppgifter om antal försäljningar, prisutveckling och slutpriser redovisas som glidande medelvärden. För villor och bostadsrätter handlar det om ett medelvärde för de senaste tre månaderna, för fritidshus tolv månader. Syftet är att tona ner tillfälliga variationer och tydligare kunna se utvecklingen över tid.

Alla uppgifter kommer från Svensk Mäklarstatistik. Läs gärna deras mer utförliga beskrivning av hur statistiken kan och bör tolkas.

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.