Fler flyttade ut än in: Så många bor i Karlskrona nu

Karlskrona kommun Befolkning

Fler flyttade från än till Karlskrona kommun under det tredje kvartalet 2025. Så många bor i kommunen nu.

Den 30 september bodde 66 171 personer i Karlskrona kommun, enligt SCB:s senaste siffror. Det är något fler än i slutet av andra kvartalet, men skillnaden är så liten att den lika gärna kan bero på den lilla justering som SCB gör av siffrorna för att skydda enskilda individers identitet.

Sedan millennieskiftet har befolkningen i Karlskrona ökat under de flesta kvartal. Den största ökningen under ett enskilt kvartal noterades tredje kvartalet 2010, då folkmängden ökade med 525 personer. Den största minskningen skedde fjärde kvartalet 2012, då Karlskrona­borna blev 309 färre.

Jämfört med för ett år sedan har befolkningen i Karlskrona minskat med ungefär 200 personer. Sedan millennieskiftet har folkmängden ökat med runt 5 840 personer, eller 10 procent. Det är den största ökningen i Blekinge under den perioden.

Så många föddes – och så många flyttade

Enligt SCB:s siffror föddes 148 barn i Karlskrona under det senaste kvartalet. Samtidigt avled relativt få – 142 personer. Skillnaden mellan antal födda och döda är så liten att det inte går att säga om det beror på något annat än SCB:s röjandeskydd. Kommunen har oftast haft negativt födelsenetto tidigare.

Under tredje kvartalet 2025 flyttade 1 078 personer till kommunen medan 1 090 personer flyttade därifrån. Det är historiskt sett en stor utflyttning under ett kvartal. Sedan seklets början har Karlskrona haft ungefär lika många kvartal med positivt flyttnetto som negativt.

De flesta som flyttade till Karlskrona under tredje kvartalet kom från kommuner utanför Blekinge. Även åt andra hållet gick flyttlassen oftast till kommuner utanför länet.

Blekinges befolkning minskar

I Blekinge som helhet minskade befolkningen med omkring 90 personer. Här bor nu 156 880 personer. Ingen kommun i Blekinge noterade en ökning (så pass mycket att det inte bara kan röra sig om SCB:s slumpmässiga justering av siffrorna). Den procentuella minskningen var störst i Karlshamn och Olofström.

Befolkning i Blekinge den 30 september 2025
KommunFolkmängdFörändring ett kvartalFörändring ett år
Karlskrona66 171+3−202
Karlshamn31 680−62−171
Ronneby28 740−4−64
Sölvesborg17 413+1−29
Olofström12 878−27−160

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.