Det finns 967 annonser ute om lediga jobb i Västmanlands län just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 november låg det 967 annonser ute om lediga jobb i Västmanland, motsvarande omkring 2 000 tjänster. För en månad sedan fanns det 1 012 jobbannonser i kommunen, alltså 45 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 1 700 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 460 | (+294) | 16 | (+5) |
| Lager- och terminalpersonal | 117 | (+61) | 10 | (+1) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 72 | (+10) | 45 | (+6) |
| Kriminalvårdare | 50 | (+31) | 3 | (+1) |
| Personliga assistenter | 44 | (−7) | 37 | (−6) |
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 43 | (+6) | 43 | (+11) |
| Grundskollärare | 42 | (−12) | 21 | (−3) |
| Ingenjörer och tekniker inom elektroteknik | 35 | (−7) | 34 | (−4) |
| Elevassistenter m.fl. | 34 | (−12) | 5 | (−2) |
| Företagssäljare | 33 | (+2) | 32 | (+3) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 november och 15 oktober av utannonserade jobb där Västmanlands län angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Västmanlands län var förra månaden 8,4 procent, vilket är 0,1 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Västmanland här.