Det finns 56 annonser ute om lediga jobb i Lerums kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 november låg det 56 annonser ute om lediga jobb i Lerum, motsvarande knappt 80 tjänster. För en månad sedan fanns det 71 jobbannonser i kommunen, alltså 15 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 100 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Grundskollärare | 9 | (+3) | 8 | (+3) |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 8 | (±0) | 2 | (±0) |
| Personliga assistenter | 7 | (−4) | 6 | (−2) |
| Vårdare, boendestödjare | 6 | (−4) | 3 | (−1) |
| Lager- och terminalpersonal | 5 | (±0) | 3 | (+1) |
| Fysioterapeuter och sjukgymnaster | 4 | (−2) | 1 | (−2) |
| Ingenjörer och tekniker inom bygg och anläggning | 4 | (±0) | 1 | (±0) |
| Socialsekreterare | 4 | (±0) | 4 | (+1) |
| Pizzabagare m.fl. | 3 | (+3) | 2 | (+2) |
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 2 | (−2) | 2 | (−1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 november och 15 oktober av utannonserade jobb där Lerums kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Lerums kommun var förra månaden 3,8 procent, vilket är 0,2 procentenheter högre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Lerum här.