Det finns åtta annonser ute om lediga jobb i Åsele kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 november låg det åtta annonser ute om lediga jobb i Åsele, motsvarande åtta tjänster. För en månad sedan fanns det fem jobbannonser i kommunen, alltså tre färre än idag. Förra månadens annonser motsvarade fem tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Grundskollärare | 2 | (+2) | 2 | (+2) |
| Arbetsterapeuter | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Ekonomi- och finanschefer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Kuratorer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Löne- och personaladministratörer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
| Personliga assistenter | 1 | (±0) | 1 | (±0) |
| Underhållsmekaniker och maskinreparatörer | 1 | (+1) | 1 | (+1) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 november och 15 oktober av utannonserade jobb där Åsele kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Åsele kommun var förra månaden 4,9 procent, vilket är 0,5 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Åsele här.