Det finns 539 annonser ute om lediga jobb i Helsingborgs kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 november låg det 539 annonser ute om lediga jobb i Helsingborg, motsvarande omkring 800 tjänster. För en månad sedan fanns det 591 jobbannonser i kommunen, alltså 52 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade drygt 1 000 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Lager- och terminalpersonal | 54 | (−83) | 16 | (−9) |
| Maskinställare och maskinoperatörer, metallarbete | 50 | (+8) | 7 | (+4) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 42 | (−17) | 22 | (−12) |
| Taxiförare m.fl. | 41 | (+8) | 13 | (+3) |
| Personliga assistenter | 29 | (+6) | 21 | (+2) |
| Motorfordonsmekaniker och fordonsreparatörer | 28 | (+6) | 19 | (+5) |
| Företagssäljare | 24 | (−6) | 20 | (−8) |
| Städare | 21 | (−17) | 11 | (−5) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 18 | (−2) | 11 | (−1) |
| Förskollärare | 16 | (+15) | 8 | (+7) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 november och 15 oktober av utannonserade jobb där Helsingborgs kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Helsingborgs kommun var förra månaden 10,9 procent, vilket är 0,6 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Helsingborg här.