Det finns 115 annonser ute om lediga jobb i Hudiksvalls kommun just nu hos Arbetsförmedlingen. Här är yrkena som efterfrågas.
Den 12 november låg det 115 annonser ute om lediga jobb i Hudiksvall, motsvarande knappt 200 tjänster. För en månad sedan fanns det 135 jobbannonser i kommunen, alltså 20 fler än idag. Förra månadens annonser motsvarade omkring 200 tjänster.
Tabellen nedan visar yrkesgrupperna med flest lediga jobb. På Arbetsförmedlingen hittar du en komplett lista med alla annonser. Observera att antalet tjänster i annonserna inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
| Yrkesgrupp | Antal tjänster | Antal annonser | ||
|---|---|---|---|---|
| Undersköterskor, hemtjänst, hemsjukvård, äldreboende och habilitering | 22 | (+22) | 3 | (+3) |
| Undersköterskor, vård- och specialavdelning och mottagning | 19 | (+2) | 3 | (+1) |
| Grundutbildade sjuksköterskor | 17 | (−19) | 12 | (−8) |
| Fastighetsskötare | 15 | (−3) | 1 | (−2) |
| Grundskollärare | 12 | (−3) | 11 | (−3) |
| Personliga assistenter | 11 | (±0) | 4 | (−3) |
| Restaurang- och köksbiträden m.fl. | 9 | (+3) | 5 | (+2) |
| Butikssäljare, dagligvaror | 5 | (+2) | 2 | (−1) |
| Installations- och serviceelektriker | 4 | (+3) | 4 | (+3) |
| Fritidspedagoger | 4 | (−1) | 4 | (±0) |
Källa: Arbetsförmedlingens platsbanken
Listan bygger på en lägesbild den 12 november och 15 oktober av utannonserade jobb där Hudiksvalls kommun angetts som arbetsplatsadress. Observera att antalet tjänster inte alltid motsvarar det verkliga antalet jobb.
Arbetslösheten i Hudiksvalls kommun var förra månaden 5,5 procent, vilket är 0,3 procentenheter lägre än motsvarande tid för ett år sedan. Läs mer om arbetsmarknadsutvecklingen i Hudiksvall här.