Arbetslösheten stiger i Nyköping – medan den sjunker i Södermanland

Nyköpings kommun Arbetslöshet
Arbetsförmedlingens huvudkontor, fasadskylt

Nyköpings kommun såg under oktober en svagare utveckling på arbetsmarknaden än länet. Skillnaden i arbetslöshet mellan kommunen och Södermanlands län växer.

Under oktober månad rapporterade Nyköpings kommun en total arbetslöshet på 7,9 procent. Det är en ökning jämfört med samma tidpunkt i fjol (+0,2 procentenheter). I Södermanlands län däremot sjunker arbetslösheten .

Sett till antalet personer betyder det att 2 165 av 27 405 invånare i åldern 16 till 651 år i Nyköpings kommun var inskrivna som arbetssökande (42 fler än i oktober i fjol).

Det är 14:e månaden i följd som arbetslösheten i Nyköping är högre än den var under samma tidpunkt året innan.

Graf: Arbetslöshet i Nyköpings kommun och Södermanlands län

Nyköping går därmed mot strömmen i förhållande till andra kommuner i Södermanlands län. I de flesta andra kommuner i länet går arbetslösheten nedåt. Störst är minskningen i Oxelösund, där arbetslösheten sjunker med 1,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.

Även om arbetslösheten i Nyköping alltså ökar, så ligger den fortfarande under snittet i hela Södermanlands län (7,9 procent i kommunen, jämfört med 8,5 procent i hela länet). Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,6 procent), medan Eskilstuna och Flen har den högsta (10,7 procent). För att Nyköping skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 1 178 personer behöva sysselsättas.

I riket som helhet sjönk arbetslösheten i oktober jämfört med året innan (−0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 170 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.

Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Karta: Arbetslöshetsutveckling kommun för kommun

Arbetslösheten bland utlandsfödda stiger

Arbetslösheten bland utlandsfödda var 19,9 procent i Nyköping under oktober månad, motsvarande 1 122 av 5 638 personer. Det är 0,5 procentenheter fler än vid samma tidpunkt i fjol (+43 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet högre än vid samma tidpunkt i fjol för tionde månaden i följd.

Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 12,0 procentenheter i Nyköping.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen i Nyköpings kommun

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Nyköping om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Oxelösund har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vingåker har den största.

Medan arbetslösheten bland utlandsfödda alltså ökar i Nyköping så minskar den i Södermanland. Jämfört med oktober förra året har andelen arbetslösa utlandsfödda i länet minskat med 1,6 procentenheter (till 19,1 procent).

Graf: Arbetslöshet bland utrikesfödda i Nyköpings kommun och Södermanlands län

Ungdomsarbetslösheten sjunker

Till skillnad från den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−0,7 procentenheter). I oktober var 12,5 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 367 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 21 personer på ett års sikt.

Graf: Skillnad i arbetslöshet mellan unga och hela befolkningen i Nyköpings kommun

Medan Nyköping har lägre total arbetslöshet än Södermanland, ligger ungdomsarbetslösheten 1,8 procentenheter högre i Nyköping.

Graf: Arbetslöshet bland unga i Nyköpings kommun och Södermanlands län

Tabeller

Sammanfattning: Så hög var arbetslösheten i oktober
NyköpingSödermanlands länHela landet
Hela arbetskraften7,9 %+0,2 % 8,5 %−0,4 % 6,8 %−0,1 % 
Bland utlandsfödda19,9 %+0,5 % 19,1 %−1,6 % 14,5 %−0,8 % 
Bland ungdomar12,5 %−0,7 % 10,7 %−0,9 % 7,8 %−0,5 % 
Total arbetslöshet i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i oktoberFörändring (12 mån)
Eskilstuna10,7 %−0,5 % 
Flen10,7 %−0,6 % 
Gnesta4,6 %−0,6 % 
Katrineholm8,5 %−0,6 % 
Nyköping7,9 %+0,2 % 
Oxelösund7,2 %−1,1 % 
Strängnäs5,9 %−0,3 % 
Trosa3,6 %−0,2 % 
Vingåker7,8 %−0,4 % 
Arbetslöshet bland utlandsfödda i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i oktoberFörändring (12 mån)
Eskilstuna20,9 %−1,8 % 
Flen23,1 %−2,2 % 
Gnesta9,5 %−3,1 % 
Katrineholm20,4 %−2,1 % 
Nyköping19,9 %+0,5 % 
Oxelösund13,9 %−3,7 % 
Strängnäs13,6 %−1,1 % 
Trosa7,2 %−2,1 % 
Vingåker23,3 %−2,2 % 
Arbetslöshet bland 18–24-åringar i Södermanlands län
KommunArbetslöshet i oktoberFörändring (12 mån)
Eskilstuna11,2 %−0,5 % 
Flen11,5 %−0,3 % 
Gnesta6,4 %−3,1 % 
Katrineholm10,2 %−2,0 % 
Nyköping12,5 %−0,7 % 
Oxelösund14,8 %−1,3 % 
Strängnäs7,8 %−1,5 % 
Trosa5,1 %+0,2 % 
Vingåker12,1 %+0,9 % 

Lokal, datadriven journalistik

Newsworthy är en nyhetssajt som gör lokal journalistik baserat på data. Vi är datajournalister som analyserar och tolkar världen på siffror, snarare än tyckande.

Allt vi gör sker ur ett lokalt perspektiv. Alla artiklar lokalanpassas ner på kommun- och länsnivå.