Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar på en nedgång i arbetslöshet i Katrineholms kommun. Även i hela Södermanland sjunker arbetslösheten.
Under oktober månad rapporterade Katrineholms kommun en total arbetslöshet på 8,5 procent. Det är en minskning jämfört med samma tidpunkt i fjol (−0,6 procentenheter). Även i Södermanlands län sjunker arbetslösheten .
Sett till antalet personer betyder det att 1 359 av 15 988 invånare i åldern 16 till 651 år i Katrineholms kommun var inskrivna som arbetssökande (98 färre än i oktober i fjol).

Katrineholm är inte den enda kommunen i Södermanland där arbetslösheten går nedåt. Vi ser just nu en nedgång i åtta av nio kommuner. Störst är minskningen i Oxelösund, där arbetslösheten sjunker med 1,1 procentenheter. I tabellen längre ner ser du utvecklingen i samtliga kommuner i länet.
Den minskande arbetslösheten gör att Katrineholm nu har i stort sett samma arbetslöshetsnivå som hela Södermanlands län. Trosa har den lägsta arbetslösheten i länet (3,6 procent), medan Eskilstuna och Flen har den högsta (10,7 procent). För att Katrineholm skulle komma ner i samma arbetslöshetsnivå som Trosa skulle 783 personer behöva sysselsättas.
I riket som helhet sjönk arbetslösheten i oktober jämfört med året innan (−0,1 procentenheter) och ligger nu på 6,8 procent. 170 av 290 kommuner har lägre arbetslöshet i dag än för ett år sedan.
Perstorp är den kommun som har högst arbetslöshet just nu (13,6 procent) i landet som helhet, medan Kiruna har den lägsta (2,6 procent).

Arbetslösheten bland utlandsfödda sjunker betydligt
Arbetslösheten bland utlandsfödda var 20,4 procent i Katrineholm under oktober månad, motsvarande 783 av 3 838 personer. Det är 2,1 procentenheter färre än vid samma tidpunkt i fjol (−81 om man räknar personer). Därmed är de utlandsföddas arbetslöshet lägre än vid samma tidpunkt i fjol för tolfte månaden i följd. Sedan oktober 2024 har arbetslösheten bland utlandsfödda minskat från 22,5 till 20,4 procent.
Skillnaden i arbetslöshet mellan utrikesfödda och hela befolkningen är 11,9 procentenheter i Katrineholm. Det är en betydligt mindre skillnad än för ett år sedan (−1,5 procentenheter).

Den här skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikesfödda är förhållandevis stor i Katrineholm om man jämför med andra kommuner i Södermanland. Oxelösund har, relativt sett, den minsta skillnaden i arbetslöshet mellan inrikes- och utrikes födda i länet. Vingåker har den största.
Ungdomsarbetslösheten sjunker betydligt
Precis som den totala arbetslösheten sjunker arbetslösheten bland unga (−2 procentenheter). I oktober var 10,2 procent av 18–24-åringarna inskrivna som arbetssökande (motsvarande 186 personer). Mäter vi antalet inskrivna ser vi en minskning med 43 personer på ett års sikt.
I och med den senaste månadens nedgång har de ungas arbetslöshet i Katrineholm sjunkit tio månader i följd (ner från 12,6 procent i december 2024 till 10,2 procent nu).

Medan Katrineholm har ungefär samma total arbetslöshet som Södermanland, ligger ungdomsarbetslösheten 0,5 procentenheter lägre i Katrineholm.

Tabeller
| Katrineholm | Södermanlands län | Hela landet | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hela arbetskraften | 8,5 % | −0,6 % ▼ | 8,5 % | −0,4 % ▼ | 6,8 % | −0,1 % ▼ |
| Bland utlandsfödda | 20,4 % | −2,1 % ▼ | 19,1 % | −1,6 % ▼ | 14,5 % | −0,8 % ▼ |
| Bland ungdomar | 10,2 % | −2,0 % ▼ | 10,7 % | −0,9 % ▼ | 7,8 % | −0,5 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 10,7 % | −0,5 % ▼ |
| Flen | 10,7 % | −0,6 % ▼ |
| Gnesta | 4,6 % | −0,6 % ▼ |
| Katrineholm | 8,5 % | −0,6 % ▼ |
| Nyköping | 7,9 % | +0,2 % ▲ |
| Oxelösund | 7,2 % | −1,1 % ▼ |
| Strängnäs | 5,9 % | −0,3 % ▼ |
| Trosa | 3,6 % | −0,2 % ▼ |
| Vingåker | 7,8 % | −0,4 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 20,9 % | −1,8 % ▼ |
| Flen | 23,1 % | −2,2 % ▼ |
| Gnesta | 9,5 % | −3,1 % ▼ |
| Katrineholm | 20,4 % | −2,1 % ▼ |
| Nyköping | 19,9 % | +0,5 % ▲ |
| Oxelösund | 13,9 % | −3,7 % ▼ |
| Strängnäs | 13,6 % | −1,1 % ▼ |
| Trosa | 7,2 % | −2,1 % ▼ |
| Vingåker | 23,3 % | −2,2 % ▼ |
| Kommun | Arbetslöshet i oktober | Förändring (12 mån) |
|---|---|---|
| Eskilstuna | 11,2 % | −0,5 % ▼ |
| Flen | 11,5 % | −0,3 % ▼ |
| Gnesta | 6,4 % | −3,1 % ▼ |
| Katrineholm | 10,2 % | −2,0 % ▼ |
| Nyköping | 12,5 % | −0,7 % ▼ |
| Oxelösund | 14,8 % | −1,3 % ▼ |
| Strängnäs | 7,8 % | −1,5 % ▼ |
| Trosa | 5,1 % | +0,2 % ▲ |
| Vingåker | 12,1 % | +0,9 % ▲ |
